Jan Pošík "> Mezinárodní dobrovolníci pomohou s renovací farní zahrady v Dobřichově - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mezinarodni-dobrovolnici-pomohou-s-renovaci-farni-zahrady-v-dobrichove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Mezinárodní dobrovolníci pomohou s renovací farní zahrady v Dobřichově

26. června 2024 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Jan Pošík, tel: 605 952 467
Dobřichov (26.6.2024) – Dobřichov poblíž města Pečky bude od 30. června do 12. července 2024 hostit dobrovolníky z celého světa, kteří pomohou vyčistit původní farní zahradu z druhé poloviny 18. století od náletů, suchých stromů, odpadu a starých a zničených budov. Jedná se o třetí ročník tohoto projektu a jeho cílem je zpřístupnit rozsáhlé zahrady veřejnosti. Organizaci zajišťuje nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a Místní akční skupina Podlipansko.

Na workcamp přijedou dobrovolníci ze všech koutů světa, například z Mexika, Francie či Španělska. “Dlouhodobým cílem nejen tohoto, ale i workcampů, které plánujeme v příštích letech, je obnova zahrady, která se tak může stát místem setkávání a pořádání kulturních akcí zejména s environmentálním přesahem. Vedle původních dřevin tu máme v plánu vytvořit přírodní zahradu,” sdělila Markéta Pošíková, hlavní organizátorka projektu za MAS Podlipansko.

Kromě práce čeká zahraniční dobrovolníky i zajímavý volnočasový program, kdy se mohou seznámit jak s místními obyvateli a jejich aktivitami, tak s historií místa a zajímavými pamětihodnostmi v blízkém okolí. Stejně jako v předchozím roce bude ke konci workcampu plánovaný tzv. “International day”, neboli mezinárodní den, kdy mohou místní z okolí dorazit a seznámit se s dobrovolníky.

Dobrovolníci budou ubytováni v místní faře, která se postupně obnovuje a mění v komunitní centrum společně s Římskokatolickou farností Pečky a Mateřským centrem Pramínek. První patro fary bylo zrekonstruováno s podporou MAS Podlipansko v roce 2018 a následně se sem přestěhovalo mateřské centrum, které zde začalo realizovat vzdělávací aktivity pro matky i pro celé rodiny. Každou neděli se zde také mohou sejít lidé z okolí v místní kavárně, která je v přízemí budovy již od konce minulého roku.

MAS Podlipansko je nestátní nezisková organizace, která od roku 2005 hledá a nachází nejlepší řešení společných problémů, zlepšuje prostředí pro život na Kolínsku a Nymbursku. Sdružuje 60 členů z řad obcí, NNO a podnikatelů. To vše díky dotačním prostředkům evropským i národním, ale i z vlastní doplňkové činnosti. Za posledních 5 let zde realizovali téměř stovku projektů celkem za více než 100 mil. Kč.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z. s. (INEX) se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od roku 1991. Ve spolupráci s místními partnery je na letošní sezónu naplánováno 26 workcampů po celém území ČR. Zastoupeny jsou projekty na obnovu kulturně-historických památek, ekologii, pomoc místním komunitám a práci se znevýhodněnými lidmi a seniory. Do Česka takto každoročně přijíždí přibližně 300 zahraničních dobrovolníků z celého světa. INEX zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Financování INEXu je vícezdrojové a závislé i na příspěvcích od individuálních dárců a firem. Více informací o možnostech podpory sdružení.


Kontaktní osoby:
INEX-SDA, z. s.
Jan Pošík, vedoucí workcampu
Telefon: +420 605 952 467
E-mail: posikj@gmail.com
Web: www.inexsda.cz

Partnerská organizace: MAS Podlipansko
Markéta Pošíková, vedoucí projektu
Telefon: +420 602 57 82 97
E-mail: info@podlipansko.cz
Web: www.podlipansko.cz

Fotografie k použití (z roku 2023)
https://www.inexsda.cz/media/fotogalerie-2023/summer-in-the-elbe-lowlands-2023/
Jan Pošík, tel: 605 952 467
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist