Jan Pošík "> Mezinárodní dobrovolníci renovují farní zahradu v Dobřichově - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mezinarodni-dobrovolnici-renovuji-farni-zahradu-v-dobrichove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Mezinárodní dobrovolníci renovují farní zahradu v Dobřichově

29. června 2023 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Jan Pošík, tel: +420 605 952 467
Dobřichov (29. června): Středočeská vesnice Dobřichov poblíž města Pečky hostí od 2. do 14. července dobrovolníky z celého světa, kteří pomohou vyčistit původní farní zahradu z 2. poloviny 18. století od náletů, suchých stromů, odpadu a starých zničených budov. Jedná se o druhý ročník projektu v této lokalitě a jeho cílem je zpřístupnit rozsáhlé zahrady veřejnosti. Organizaci zajišťuje INEX - Sdružení dobrovolných aktivit a Místní akční skupina Podlipansko. 

Dobrovolníci na místo přijedou ze všech koutů světa. Letos se sejdou například občané Mexika, Itálie, Jižní Koreji, Ukrajiny či Španělska.  Budou bydlet v místní faře, kterou postupně obnoví a změní v komunitní centrum společně s Římskokatolickou farností Pečky a Mateřským centrem Pramínek. První patro fary bylo zrekonstruováno s podporou MAS Podlipansko v roce 2018 a následně se sem přestěhovalo mateřské centrum, které zde začalo realizovat vzdělávací aktivity pro maminky i celé rodiny. 

Kromě práce čeká zahraniční dobrovolníky i zajímavý volnočasový program, na kterém se mohou seznámit jak s místními obyvateli a jejich aktivitami, tak s historií místa a zajímavými pamětihodnostmi v blízkém okolí. Stejně jako v předchozím roce bude ke konci workcampu plánovaný tzv. “International day”, neboli mezinárodní den, kdy mohou místní z okolí dorazit a seznámit se s dobrovolníky.

“Dlouhodobým cílem nejen tohoto, ale i workcampů, které plánujeme v příštích letech, je obnova zahrady, která se tak může stát místem setkávání a pořádání kulturních akcí zejména s environmentálním přesahem. Vedle původních dřevin máme v plánu tu vytvořit přírodní zahradu,” říká hlavní organizátorka projektu za MAS Podlipansko, Markéta Pošíková.

MAS Podlipansko je nestátní nezisková organizace, která od roku 2005 hledá nejlepší řešení společných problémů, zlepšuje prostředí pro život na Kolínsku a Nymbursku. Sdružuje 60 členů z  řad obcí, NNO a podnikatelů.  To vše díky dotačním prostředkům evropským i národním, ale i z vlastní doplňkové činnosti. Za posledních pět let zde realizovali téměř stovku projektů celkem za více než 100 mil. Kč. 

Nezisková organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX) se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. Ve spolupráci s místními partnery je na letošní sezónu naplánováno 35 workcampů  (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty) po celém území České republiky. Zastoupeny jsou projekty z oblasti ekologie, pomoci místním komunitám nebo obnovy kulturně-historických památek. Na workcampy do Česka každoročně přijíždí přibližně 300 zahraničních dobrovolníků z celého světa. INEX zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí.

Ilustrační fotografie: 
https://www.inexsda.cz/en/sda-101-summer-in-the-elbe-lowlands/
Jan Pošík, tel: 420 605 952 467
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist