Kateřina Sivoková "> Mezinárodní skupina dobrovolníků pomáhá při sběru bylin v Bílých Karpatech - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mezinarodni-skupina-dobrovolniku-pomaha-pri-sberu-bylin-v-bilych-karpatech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Mezinárodní skupina dobrovolníků pomáhá při sběru bylin v Bílých Karpatech

11. srpna 2021 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Kateřina Sivoková, tel: 606291026
Od 9. 8. do 18. 8. v Nové Lhotě v Bílých Karpatech probíhá krátkodobý mezinárodní dobrovolnický projekt neboli workcamp. Skupina dvanácti dobrovolníků z různých koutů Evropy pomáhá místní komunitě a okolním vesnicím se sběrem divokých bylin, které budou následně zpracovány na čajové sáčky. Projekt je pořádán organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit ve spolupráci s obcí Nová Lhota a regionální pobočkou INEX – Bílé Karpaty.

Dobrovolníci z České republiky, Itálie a Francie po dobu 10 dnů sbírají byliny v místním ekocentru a pomáhají s obecně prospěšnými pracemi v obci Nová Lhota. Vydají se také do turistického výletního areálu Salaš Travičná, kde pomohou například s údržbou zeleně.

V rámci volnočasových a vzdělávacích aktivit mají dobrovolníci možnost se dozvědět více o účincích bylin, jejich zpracovávání a následné konzumaci. Čekají je také zajímavé výlety po okolí. „Budou mít možnost objevovat krásy Bílých Karpat, a to například i z nejvyššího vrcholu Velké Javořiny,“ říká vedoucí workcampu Zuzana Matějčková.

Salaš Travičná je přírodní zahrada, kde je možné navštívit malé muzeum kopaničářských roubených staveb, oskerušové arboretum s expozicí, bylinkovou a zeleninovou zahrádku a naučnou stezku.

Obec Nová Lhota provozuje ekocentrum a přírodní zahradu, kde se pěstují léčivé byliny a ovoce na čaje. Cílem projektu je zapojit dobrovolníky do těchto aktivit ve spolupráci s týmem místních pracovníků Nové Lhoty a seznámit se s místní kulturou a přírodou.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy, krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Z důvodu rizika šíření epidemie COVID-19 se INEX svými aktivity letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi naplánováno 29 workcampů, které se uskuteční během letní dobrovolnické sezóny po celém území České republiky. Pobočka INEX – Bílé Karpaty je aktivní v projektech udržitelného rozvoje venkova, environmentálního vzdělávání a permakultury. Po dva roky se věnuje výrobě bylinných čajových směsí z místních bylin.


Fotografie k použití (workcampy 2020):
https://drive.google.com/drive/folders/1PjXM1Fp1FL6-m_cCinqWaddQ8rRr335k?usp=sharing

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist