https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mezinarodni-skupina-dobrovolniku-zvelebi-prirodu-v-adrspachu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Mezinárodní skupina dobrovolníků zvelebí přírodu v Adršpachu

Do CHKO Broumovsko zamířila skupina dobrovolníků, kteří budou ve dnech 31. 8. až 13. 9. 2020 pomáhat v Adršpachu. Krátkodobý dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, proběhne ve spolupráci místní organizace Julinka, z. s. a spolku INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, který koordinuje účast dobrovolníků. Svoji účast na workcampu potvrdilo 10 dobrovolníků, z nichž někteří jsou ze zahraničí.

Do CHKO Broumovsko zamířila skupina dobrovolníků, kteří budou ve dnech 31. 8. až 13. 9. 2020 pomáhat v Adršpachu. Krátkodobý dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, proběhne ve spolupráci místní organizace Julinka, z. s. a spolku INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, který koordinuje účast dobrovolníků. Svoji účast na workcampu potvrdilo 10 dobrovolníků, z nichž někteří jsou ze zahraničí.

Workcamp v Adršpachu je zaměřený na ochranu přírody a zpřístupnění lokality turistům. Dobrovolníci se budou věnovat venkovním pracím, přičemž prioritou bude oprava koryta v rybníku. Dalším plánovanou aktivitou je práce v lese, kde je potřeba upravit turistické chodníky a vysbírat odpadky. V případě nepříznivého počasí budou dobrovolníci vypomáhat na zámku v Adršpachu.

Vedle fyzicky náročné práce venku se skupina seznámí i s místní komunitou. Se začátkem workcampu startuje i nový školní rok, přičemž v obci sídlí jedna základní škola, kde děti různého věku navštěvují společnou třídu. „Při příležitosti zahájení výuky bychom se rádi setkali s žáky a v případě zájmu jim představili naše regiony a tradice. Jedna z účastnic pochází až Francie,“ vysvětluje Dominika Mažgútová, vedoucí workcampu v Adršpachu.

Ve volném čase dobrovolníci uskuteční výlety do okolí, mohou lézt po skalách a zástupce partnerské organizace plánuje i návštěvu místního pivovaru. Určitě nebude chybět ani prostor pro odpočinek, společné aktivity, hry a poznávání se navzájem v rámci skupiny.

Obec Adršpach leží na severu Česka a Adršpašsko-eplický areál je součástí CHKO Broumovsko. Areál je známý svým jedinečným skalním městem. Skalní útvary mají různé tvary, podle kterých většina z nich nese své jméno. Mezi nejznámější patří Homole cukru, Džbán nebo Dvojčátka v peřince. V městečku mezi skalami se pak nachází tzv. Velký vodopád o výšce 16 metrů. Příjemné prostředí doplňuje zřícenina hradu Adršpach ze 14. století, který se nachází mimo hlavní turistický okruh.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Z důvodu rizika šíření koronaviru se INEX letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi na letošní letní sezónu připraveno 27 workcampů po celém území České republiky.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist