Simon Dytrych "> Michael Kohajda: Zvířata si zaslouží ústavní ochranu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/michael-kohajda-zvirata-si-zaslouzi-ustavni-ochranu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Michael Kohajda: Zvířata si zaslouží ústavní ochranu

12. června 2024 | KDU-ČSL
Autor: Simon Dytrych, tel: 730 575 148
Podle průzkumů veřejného mínění agentury Focus vyjádřilo 63 % obyvatel Česka jasný souhlas s tím, aby zvířatům Ústava ČR ochranu zajišťovala. „Pro mě je to podstatný symbol toho, že se naše společnost vyvíjí správným směrem. Ústavní ochranu životního prostředí, ale právě i zvířat, která jsou jeho nezpochybnitelnou a zásadní součástí, beru jako zcela přirozený a správný krok, který má navíc širokou podporu veřejnosti,“ uvedl Michael Kohajda, poslanec za KDU-ČSL.

Nejen životní prostředí, ale i život zvířat si zasluhuje ústavní ochranu. Michael Kohajda na tiskové konferenci představil svůj pozměňovací návrh k článku 7 Ústavy. Současné znění novely navržené Ministerstvem životního prostředí se má tímto poslaneckým pozměňovacím návrhem rozšířit tak, aby stát nebyl zavázán pouze k ochraně životního prostředí a přírodních zdrojů včetně vody, ale také k ochraně zvířat.

Podobný závazek k ochraně zvířat zakotvený v ústavním pořádku není v Evropě ojedinělý. Totožný přístup k této otázce zaujímá například Německo, Rakousko, Švýcarsko nebo Belgie. Společně s poslancem Kohajdou se pod pozměňovací návrh podepsala i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), poslanec Josef Bernard (STAN) a poslankyně Klára Kocmanová za Piráty. Na návrhu spolupracovali také lidé ze spolku na ochranu zvířat Obránci zvířat.
Simon Dytrych, tel: 730 575 148

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist