Veronika Dušková "> Michael Reynolds alias Architekt odpadu zavítá do České republiky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/michael-reynolds-alias-architekt-odpadu-zavita-do-ceske-republiky-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekofilm: Michael Reynolds alias Architekt odpadu zavítá do České republiky

29. dubna 2011 | Ekofilm
Autor: Veronika Dušková
Američana Michaela Reynoldse lze bez nadsázky, a také bez urážky, nazvat nejvýznamnějším světovým architektem odpadu. Více než 35 let staví tento eko-architekt a ekolog - aktivista s úspěchem velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody, tepla a kanalizací. Ke stavbě „zemělodi“, jak dům i se skleníkem nazývá, používá staré
pneumatiky, plechovky od piva, skleněné či PET láhve a další odpad. Je v něm možné pěstovat ovoce i zeleninu. Provozní náklady na chod domu jsou přitom téměř nulové.

Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje narážela v USA na různé byrokratické překážky. Za jeho vizi mu byla dokonce na několik let odňata licence architekta.

Michael Reynolds však nepřestal věřit v budoucnost konceptu udržitelného rozvoje a bydlení a jezdil pomáhat se svou partou stavařů do oblastí postižených přírodními katastrofami. Své zemělodě naučil stavět místní obyvatele např. v Hondurasu (hurikán, 1999), na Andamanech (tsunami, 2005), v Mexiku (hurikán Katrina, 2005) a na Haiti (zemětřesení, 2010).

Poté, co se americká vláda dozvěděla o jeho humanitární činnosti, mu byla navrácena profesní licence a podařilo se mu prosadit změnu stavebního zákona. Byla mu také povolena, jako prvnímu na světě, stavba testovací základny nedaleko Taosu v Novém Mexiku. Vedle 3 starších staveb tam má vzniknout 15 nových zemělodí. Tyto soběstačně postavené ekodomy budou vybavené vším co je třeba k přežití, kdyby na Zemi došly neobnovitelné zdroje energie.

Příběh amerického architekta Michaela Reynoldse zaujal britského režiséra Olivera Hodge natolik, že o něm v průběhu tří let natočil film „Architekt odpadu“, který získal, vedle řady dalších ocenění po celém světě, i dvě ceny Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví - Ekofilm 2009. Vedle hlavní ceny dostal i cenu diváků. Spoluvyhlašovatelem a organizátorem Ekofilmu bylo občanské sdružení Ekofilm.

Michael Reynolds navštíví Českou republiku v rámci svého evropského turné, aby mohl zájemcům osobně představit svou vizi. Návštěva se uskuteční ve dnech 2. - 5. května 2011 v Praze a v Českých Budějovicích. V pondělí (2. 5. v 16 hodin) se uskuteční pražská tisková konference pro média a večer (ve 20.30) pro veřejnost promítání filmu Architekt odpadu s následnou diskuzí v kině Světozor. V úterý (3. 5. ve 14 hodin) proběhne přednáška pro studenty a další zájemce na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ve středu (4. 5. v 16 hodin) bude M. Reynolds přednášet pro studenty v Národní technické knihovně v Praze a ve čtvrtek (5. 5. v 15 hodin) se v Divadle Kampa uskuteční beseda s architektem moderovaná Jaroslavem Duškem.

Podrobnosti a pozvánku na tiskovou konferenci najdete na webových stránkách www.ekofilm.eu.

Návštěvu v ČR organizuje občanské sdružení Ekofilm.

Záštity:
Americká ambasáda v Praze
Juraj Thoma, primátor statutárního města České Budějovice
Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6
Podpora:
Magistrát hl. m. Prahy, Česká komora architektů
Mediální podpora:
Architekt, Česká komora architektů
Spolupráce:
Přírodovědecká fakulta JU, kino Světozor, Aerofilms, Divadlo Kampa
Partner:
Qstore Apple Premium Reseller

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist