https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mikulas-bek-neni-treba-kacet-vsechny-stromy-u-koleji.posuzujme-miru-rizika
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Mikuláš Bek: Není třeba kácet všechny stromy u kolejí. Posuzujme míru rizika

26. listopadu 2019 | STAN
Kolik škody dokáže napáchat jedna věta. Třeba ta, kterou do zákona o drahách vložili poslanci a která by mohla vést ke zbytečnému kácení stromů podél železnic, ale také tramvajových a trolejbusových linek.

Každý strom, který může při případném pádu zasáhnout do dráhy, totiž označuje za nebezpečný a dává provozovateli právo a návod takový strom pokácet. Aniž by zkoumal skutečné riziko, mohl by kvůli téhle větě "preventivně" vykácet všechny stromy podél kolejí. Navrhl jsem, aby byla tato absolutní a široká definice "ohrožujících" stromů ze zákona vypuštěna.

Provozovateli dráhy by ovšem zůstalo právo odstraňovat stromy ohrožující bezpečnost nebo plynulost drážní dopravy. Senát můj návrh podpořil a vrátil zákon Poslanecké sněmovně. Jen pro ilustraci – podle původního sněmovního návrhu by mohla zmizet i tato alej, protože stromy podél tramvajové linky u Pražského hradu jsou z definice "stromovím ohrožujícím bezpečnost". To přece není ani rozumné, ani potřebné. Je třeba samozřejmě chránit bezpečí zaměstnanců a cestujících na drahách, ale k tomu není třeba úplně všude vykácet široké průseky podle dráhy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist