https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/milan-stech-navstivil-albanii-cesti-podnikatele-vzhlizi-k-perspektivnimu-trhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Senát Parlamentu ČR: Milan Štěch navštívil Albánii, čeští podnikatelé vzhlíží k perspektivnímu trhu

22. února 2018 | Senát Parlamentu ČR
Autor: Eva Davidová
Podpora vstupu Albánie do EU, prohloubení česko-albánských obchodních vazeb a také posílení vztahů na občanské úrovni. To byly hlavní cíle cesty předsedy Senátu Milana Štěcha do Albánie. Během třídenní cesty se zúčastnil desítky politických jednání na nejvyšší úrovni, česko-albánského obchodního fóra a také navštívil město Drač, kde by chtěly investovat některé české podniky.

Senátní delegace s doprovodem českých podnikatelů zakončuje úspěšnou cestu do Albánie. Předseda Senátu Milan Štěch a zástupci českých ministerstev hovořili v hlavním městě Tirana o konkrétních projektech, na kterých by se mohli podílet čeští podnikatelé.

„Po dvaceti letech se Česko dostalo do situace, kdy naše úspěšné podniky mají zakázky, ale obtížně shánějí zaměstnance. Albánie je proto logicky jedním z trhů, kde se rozhlížejí po investičních aktivitách. Pro nás je tento trh velmi perspektivní i v návaznosti na velmi dobré vztahy ČR s Albánií,“ uvedl Štěch, který zároveň připomněl, že pozitivní vývoj balkánských zemí má historickou souvislost se stabilitou ve střední Evropě.

Výsledkem četných jednání je vymezení oblastí, ve kterých se mají české firmy angažovat; jde o obnovitelné zdroje energie, rozvoj dopravní infrastruktury a zemědělství. „Načasování návratu českých firem na albánský trh je velmi vhodné i vzhledem k tomu, že banky právě v této době hledají smysluplné projekty, které by pomohly financovat,“ připomněl při jednání s ministrem financí náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Předseda Senátu Štěch jednal s prezidentem, premiérem, předsedou Parlamentu a jeho dalšími členy a také s dvojicí ministrů. Představitelé třímilionové země poděkovali Česku za to, že podporuje snahy o začlenění Albánie do EU. „Občas slyšíme výtky západních partnerů, že problémy západu souvisí s rychlým rozšiřováním EU v minulých letech. S takovými výtkami nesouhlasíme. I při řešení migrační krize se prokázalo, že je třeba, aby Evropská unie těsně spolupracovala se státy jako je Albánie a také jim dala naději, že v případě splnění stanovených podmínek mají příležitost stát se součástí EU, kam už mnoho let směřují,“ řekl Milan Štěch.

Předsedu Senátu doprovodila v Albánii čtveřice senátorů (Zdeňka Hamousová, Miroslav Nenutil, Petr Holeček a František Bradáč), zástupci resortů průmyslu, zahraničí, dopravy a zemědělství a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, který zorganizoval doprovodnou podnikatelskou misi desítky českých firem. Součástí delegace byla také předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, která zde otevřela téma spolupráce na vědecké úrovni.
Eva Davidová tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist