https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministerstva-sucho-prehradami-nevyresi.vodu-pro-zemedelstvi-by-zadrzely-remizky-a-kypra-puda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Ministerstva sucho přehradami nevyřeší. Vodu pro zemědělství by zadržely remízky a kyprá půda

12. května 2020 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Komentář Jana Skalíka z Hnutí DUHA, reagující na dnešní tiskovou konferenci Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí:

"Ministři zemědělství a životního prostředí dnes navzdory svým tvrzení ukázali, že žádný účinný plán proti suchu nemají. Ministr zemědělství Miroslav Toman svými návrhy na další přehrady prosazuje především zabetonování české krajiny. Do opatření, která mají mnohem větší potenciál pomoci do budoucna se suchem a povodněmi, se mu ale nechce. Dobrá zemědělská praxe by přitom zadržela 12x víc vody než nově navržené přehrady. Účinné zadržování vody ve městech a na vesnicích by zadrželo 6x více vody než nově navržené přehrady. Vláda by proto měla představit skutečně ucelený a dlouhodobý plán, jak s touto nebezpečnou situaci chce naložit. Například by měla prosadit, aby desítky miliard zemědělských dotací nešly do dalšího rozorávání mezí a kácení stromů, ale aby naopak podpořily zeleň v zemědělské krajině, kvalitu půdy a revitalizaci vodních toků."


Kontakty:
Jan Skalík, vedoucí programu Krajina, 608 283 530, jan.skalik@hnutiduha.cz


Poznámky:
Tisková konference Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí, 12. 5. 2020
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/220411058330512/
Zdroj: Ministerstvo zemědělství, Generel LAPV

Celkem 5 mld. m3 vody zadrží zemědělská půda v současném špatném stavu; o 3,4 mld. m3 vody by naše půda mohla zadržet, kdybychom o ní dobře pečovali. 3 mld. m3 vody odteče bez užitku z našich měst a vesnic; o 1,8 mld. m3 vody bychom mohli ve městech zadržet více díky zelené infrastruktuře.

Celkem o 5,2 mld. m3 více vody bychom mohli zadržet v krajině a městech díky lepšímu hospodaření, což je 18x více než objem nově navržených přehrad. Více informací zde:
https://infogram.com/krajina-versus-prehrady-1h8n6md39pnz6xo?live&fbclid=IwAR1iUZ5XUxNNJDPNOh_1WLJ_qAhPjFThOmXarB6IzWui_q_Pi8FgwGOpLCw

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist