https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministerstvo-prumyslu-a-obchodu-prodlouzilo-predchazeni-stavu-nouze-v-teplarenstvi-do-konce-pristi-topne-sezony
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: Ministerstvo průmyslu a obchodu prodloužilo předcházení stavu nouze v teplárenství do konce příští topné sezony

28. června 2023 | MPO ČR
Do 31. května 2024 bude platit předcházení stavu nouze v teplárenství, které má umožnit snížení spotřeby plynu. Ministerstvo průmyslu a obchodu v návaznosti na tento stav bude moci i na další období, tedy do konce příští topné sezony, rozhodnout o pokračování provozu uhelných a dalších zdrojů tepla bez ohledu na emisní limity.

„Snížení spotřeby plynu sehrálo rozhodující roli v tom, že jsme se vypořádali s ukončením dodávek ruského plynu. Loni jsme meziročně ušetřili 1,9 miliardy kubíků plynu, tedy okolo 20 procent. Díky tomu se nám povedlo splnit celoevropský cíl snížit spotřebu plynu o 15 procent,“ říká ministr Jozef Síkela a dodává: „Letos se nám oproti loňskému velmi úspornému roku daří šetřit nadále, spotřebu jsme snížili zatím přibližně o 550 milionů kubíků, je ale nutné se připravit na nadcházející topnou sezónu a dále pokračovat v dosavadních opatřeních, včetně prodloužení předcházení stavu nouze v teplárenství, který by pomohl ušetřit až 300 milionů kubíků plynu.“

Ministři členských států EU zodpovědní za energetiku schválili závazek snížit spotřebu plynu v období od 1. dubna 2023 do 31. března 2024 alespoň o 15 % ve srovnání s průměrnou spotřebou plynu v období od 1. dubna 2017 do 31. března 2022 a uvedené opatření na toto také právě reaguje.

Zásobníky plynu v ČR přesáhly 2,8 miliardy kubíků a jsou tak naplněny z více než 80 %. Letos se podařilo této hranice dosáhnout nejrychleji v historii, loni ji Česká republika dosáhla až na začátku srpna. Aktuální tempo růstu zásob je dostatečné k tomu, aby se zásobníky před zimou naplnily. Data o stavu zásobníků MPO pravidelně aktualizuje na https://www.energiezamene.cz/stav-zasobniku.

Důvodem pro vyhlášení prodloužení předcházení stavu nouze v teplárenství do 31. května 2024 je riziko nevyrovnané bilance v soustavě zásobování tepelnou energií, která může způsobit významný a náhlý nedostatek tepelné energie nebo ohrožení celistvosti soustavy zásobování tepelnou energií, její bezpečnosti a spolehlivosti provozu, které bude nadále trvat i v nadcházejícím otopném období. „Prodlužujeme předcházení stavu nouze v teplárenství už nyní, aby teplárny mohly využít letní měsíce k předzásobení se náhradními palivy pro nadcházející topnou sezónu,“ dodává ministr.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist