https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministerstvo-vybira-uloziste-bez-posileni-pravomoci-obci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Ministerstvo vybírá úložiště bez posílení pravomocí obcí

15. července 2016 | Strana zelených
Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu se Správou úložišť dnes oznámilo, že hlubinné úložiště jaderného odpadu by mělo vzniknout buď v lokalitě Horka pod Velkým Meziříčím, nebo Kraví hora na Žďársku. Tyto dvě lokality z celkových sedmi jsou jediné, kde zastupitelstva nepodala žalobu na stát nebo se k žalobě nepřidala. V ostatních pěti vytipovaných lokalitách se geologický průzkum zatím neuskuteční. Obce přitom stále nemají právo se výběru konečného úložiště zúčastnit.

“Strana zelených je přesvědčena, že obyvatelé těchto obcí by měli mít právo se rozhodnout, zda takto zásadní stavbu na svém území přijmou. Už více než rok se čeká na to, kdy MPO předloží návrh věcného záměru zákona, který má posílit roli obcí. Nyní už reálně hrozí, že se v tomto volebním období zákon schválit nepodaří. Je otázka, jestli taková situace vlastně ministru Mládkovi a jaderné lobby nevyhovuje,” uvedl Petr Kutílek, místopředseda SZ.

Senátorka Jitka Seitlová (za Stranu zelených a KDU-ČSL) proto na včerejším plénu Senátu prosadila usnesení vyzývající vládu k předložení zmíněného návrhu zákona tak, aby mohl být schválen do konce volebního období této Poslanecké sněmovny. Senát v tomto usnesení také vyjádřil souhlas s posílením role obcí při rozhodování o úložišti.

“Pokud se vládě podaří vybudovat hlubinné úložiště, bude mít vážné dopady na životy mnoha následujících generací v místě, kde bude probíhat stavba a zavážení odpadů. Po tisíce dalších generací bude muset být garantována bezpečnost, že odpady neuniknou. Vláda přitom počítá s tím, že hlubinné úložiště nebude trvale zapečetěno. Stále je zde možnost, že se jaderný odpad bude v budoucnu vyzvedávat k dalšímu zpracování. Obce by proto měly k takovému rozhodnutí vydat demokratický a informovaný souhlas,” uvedl Matouš Vencálek, člen předsednictva SZ.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist