https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministerstvo-zemedelstvi-letos-podpori-dobre-zivotni-podminky-zvirat-hospodareni-setrne-k-zemedelske-pude-a-pestovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Ministerstvo zemědělství letos podpoří dobré životní podmínky zvířat, hospodaření šetrné k zemědělské půdě a pěstování jahodníku

17. února 2016 | MZe ČR
Autor: Hynek Jordán
Ministerstvo zemědělství připravilo změny v podmínkách pro poskytování dotace na dobré životní podmínky zvířat v hospodářských chovech, agroenvironmentálně-klimatická opatření a ekologické zemědělství. Hlavním záměrem bylo zpřesnění pravidel podle zkušeností ze zemědělské praxe.

Zvýší se příspěvek na suchostojné krávy a zvětšení plochy pro odstavená selata. Hospodáři budou v chovech moci využívat dezinfekční přípravky s delší dobou účinnosti, aby mohli postřik aplikovat méně často.

Konkrétně Ministerstvo navrhuje zvýšení sazeb pro suchostojné krávy ze stávajících 1 540 korun/VDJ na 1 702 korun/ VDJ (VDJ je velká dobytčí jednotka, což odpovídá přibližně jedné dvouleté krávě). Sazba na odstavená selata by měla vzrůst z 1 756 korun/VDJ na 2 405 korun/VDJ (což je zhruba 30 selat). Opatření bylo v ČR poprvé zavedeno vloni, celková roční podpora se odhaduje ve výši přes 600 milionů korun. Podle údajů Státního zemědělského intervenčního fondu o tuto dotaci v roce 2015 požádalo více než 800 subjektů.

V ekologickém zemědělství se rozšiřuje podpora o pěstování jahodníku. Tato změna odráží potřebu rozvoje a podpory další plodiny, kterou budou zemědělci pěstovat ekologickým způsobem. Sazba dotace by měla dosáhnout 15 754 korun/ha. Součástí tohoto návrhu je podmínění dotace minimální zemědělskou činností, která se zavádí i pro opatření Platby pro oblasti s přírodními nebo jinými zvláštními omezeními podle nařízení a Platby v oblastech Natura 2000 na zemědělské půdě. V roce 2015 požádalo o dotaci pro ekologické zemědělství přibližně 3 700 žadatelů, mezi které Ministerstvo rozdělí asi 1,4 miliardy korun na 464 tisíc hektarů zemědělské půdy.

V rámci agroenvironmentálně-klimatických opatření mohou zemědělci nově žádat o dotaci ve výši 15 132 korun/ha na zatravňování drah soustředěného odtoku (tedy na zatravnění míst na poli, která jsou nejvíce ohrožená vodní erozí). Také v tomto opatření mohou pěstitelé nově získat dotaci i na jahodník v režimu integrované produkce se sazbou dotace 11 700 korun/ha. Zároveň bylo umožněno pěstování zeleniny nejen na orné půdě, ale také na jiné trvalé kultuře. Nově musí být žadateli respektována povinnost minimální zemědělské činnosti, specifikované v rámci přímých plateb. V roce 2015 bylo podáno zhruba 14 800 žádostí o podporu na celkovou výměru 1,07 milionu hektarů zemědělské půdy a podporou asi 3,4 miliardy korun.

Poznámka: Sazby jsou v eurech, přepočet na koruny se řídí aktuálním kurzem
Hynek Jordán tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist