https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministerstvo-zemedelstvi-pristupuje-zodpovedne-k-zivotnimu-prostredi-ma-svuj-prvni-elektromobil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Ministerstvo zemědělství přistupuje zodpovědně k životnímu prostředí, má svůj první elektromobil

11. ledna 2017 | MZe ČR
Autor: Markéta Ježková
Ministr zemědělství Marian Jurečka dnes převzal do užívání elektromobil, který budou zaměstnanci Ministerstva používat při služebních jízdách po Praze a okolí. Ministerstvo zemědělství se tak připojilo k dalším institucím, které využívají automobily na alternativní pohon a pomáhají tak snižovat emise skleníkových plynů.

„Nabídku využívat v ministerském autoparku elektromobil jsem velmi přivítal. Je důkazem toho, že zemědělství jde s dobou a sleduje nové trendy, zároveň ukazuje, že nám záleží na ochraně životního prostředí. Vůz máme prozatím pronajatý na tři roky, využívat jej chceme především pro služební jízdy našich zaměstnanců po Praze a blízkém okolí,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

MZe si elektromobil KIA Soul EV pronajalo od společnosti ČEZ, a připojilo se tak k dalším čtyřem ministerstvům, které již elektromobil využívají. Zvyšování podílu alternativních pohonů v dopravě je jedním z cílů současné vlády.

„Velice si vážíme toho, že Ministerstvo zemědělství podpoří projekt Elektromobilita ČEZ, a při propagaci elektrických vozů se tak stane příkladem dalším subjektům z oblasti státní správy. Z pohledu největšího hráče v tuzemské elektromobilitě vnímáme letošní rok jako skutečný zlom, kdy výstavba nové dobíjecí infrastruktury umožní plynulejší pohyb i mezi největšími městy,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Elektromobil Kia Soul EV neprodukuje emise, a je tak šetrný k životnímu prostředí. Díky mimořádné ovladatelnosti, prvotřídním výkonům a pohotovým reakcím je ideální především do městského provozu. Pro spolujezdce je jízda díky nízko položenému těžišti a sníženému valivému hluku pneumatik pohodlnější a vyváženější. Automobil má maximální výkon 81 kW, maximální rychlost 145 km/h, dojezd 212 km a z 0 na 100 km/h zrychlí za 11,2 sekundy. Ve výbavě nechybí airbagy pro přední i zadní sedadla, asistent pro rozjezd do kopce, parkovací asistent, integrovaná GPS navigace či parkovací kamera.

V ČR je v současnosti registrováno už více než tisíc elektromobilů, jen v roce 2016 bylo zaregistrováno 271 nových elektromobilů. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta stávají běžnou součástí zejména městského provozu. Energii pro nabití plné kapacity baterií jednoho elektromobilu dokázala loni Jaderná elektrárna Temelín vyrobit za desetinu vteřiny.
Markéta Ježková tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist