https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-brabec-ceska-republika-zavadi-zakaz-vyvozu-tygru-do-zemi-mimo-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministr Brabec: Česká republika zavádí zákaz vývozu tygrů do zemí mimo EU

26. července 2018 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382
Od dnešního dne nebude z České republiky možný vývoz tygrů do třetích zemí pro komerční účely. Dnes v pravé poledne to deklaroval ministr životního prostředí Richard Brabec a zákaz je tak okamžitě platný.

Zákaz přichází v souvislosti s aktuálně doloženým případem nelegálního nakládání s tygry a tygřími produkty pro asijské trhy a současně symbolicky před Mezinárodním dnem tygrů, který letos připadne na tuto neděli.

Zákaz vývozu reaguje nejen na aktuální vývoj v ČR, ale i na rezoluci konference států zapojených do mezinárodní úmluvy CITES, která volá po přísnějších opatřeních k ochraně tygrů a velkých kočkovitých šelem. V České republice je bezpochyby potřeba zpřísnit pravidla pro chov nejenom tygrů, ale obecně velkých kočkovitých šelem.

"Ve chvíli, kdy jsou z České republiky tygři vyvezeni, nemáme již nad nimi další možnost kontroly. S ohledem na zaznamenané bezprecedentní případy zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi, proto nechceme v jakémkoliv případě usnadňovat jejich vývoz právě do zemí, kde je poptávka po tygřích preparátech. Zákaz vývozu tygrů pro komerční účely do zemí mimo EU je okamžitě platný," oznámil dnes ministr Brabec.

Obdobně přísné a rychlé opatření v podobě deklarace státu k zákazu komerčního využívání kvůli nelegálnímu obchodu bylo před dvěma lety přijato ze strany ministerstva i k vývozu slonoviny.

Vyvážet tygry mimo Českou republiku je možné za určitých podmínek na základě evropských předpisů. V Česku podmínky vývozu upravuje rovněž zákon o obchodování s ohroženými druhy. Mimo zoologické zahrady je zatím možné tygry odchované v zajetí vyvážet i do soukromých chovů pro komerční účely. Ode dneška díky deklaraci státu platí, že vývoz tygrů do zemí mimo EU bude zakázán. Jako výjimka zůstane pouze vývoz do zoologických zahrad, kde bude garantováno, že o zvířata bude dobře postaráno.

Ministerstvo zemědělství nyní řeší zpřísnění podmínek chovu velkých šelem v rámci novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ministerstvo životního prostředí je připraveno se na úpravě tohoto zákona aktivně podílet, zároveň se bude s příslušnými orgány CITES zabývat možností dalšího zpřísnění legislativy v oblasti obchodování s ohroženými druhy.

Úplný zákaz chovu tygrů v soukromých chovech, který de facto znamená zákaz komerčního nakládání a obchodování s tygry platí v řadě zemí EU (např. Bulharsko, Francie, Itálie, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko).
Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist