https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-brabec-do-obci-posilame-dalsich-700-milionu-predevsim-na-vodohospodarske-projekty.dotaci-ziskal-i-model-zdonov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR a SFŽP ČR: Ministr Brabec: Do obcí posíláme dalších 700 milionů, především na vodohospodářské projekty. Dotaci získal i model Zdoňov, který navrací vodu do krajiny

22. prosince 2020 | MŽP ČR a SFŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
Dalších více než sto obcí získá dotační podporu na své investice. Celkem se jedná o téměř 700 milionů korun, které obce použijí na posílení či výstavbu nových zdrojů pitné vody, čištění vody odpadní nebo díky nim zafinancují zpracování dokumentace k vodohospodářským a krajino - hydrologickým projektům. Projektové práce se naplno rozeběhnou i na inovativním projektu v CHKO Broumovsko - tzv. modelu Zdoňov, jehož cílem je vrátit do krajiny přirozený vodní režim a adaptovat ji tak na klimatické změny.

Do obcí posílá rezort životního prostředí ročně stovky milionů korun z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR, které zejména malým obcím nabízí řešení nejen akutních problémů, kterým nedostatek pitné vody bezesporu je. Díky nově schváleným dotacím vybudují nový vodní zdroj například v Dolanech u Jaroměře. V obci Hradec na Plzeňsku použijí třímilionovou dotaci na výstavbu vodovodního přivaděče a v Řevnici zregenerují místní prameniště. Díky dotacím tak obce v poměrně krátké době zažehnají problémy s dodávkami pitné vody.

"Peníze na výstavbu nových nebo regeneraci stávajících zdrojů pitné vody nabízíme obcím setrvale od roku 2016 a průběžně je schvalujeme. Mohu slíbit, že v tom budeme pokračovat i nadále. Minulý týden jsme v aktuálně otevřené výzvě pro velký zájem navýšili alokaci o dalších 150 milionů a prodloužili příjem žádostí o půl rok," komentuje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dotační prostředky, vyplácené z národních zdrojů, umožní také výstavbu nákladných technologií na čištění vody. Ve Žďáru mohou začít modernizovat čistírnu odpadních vod tak, aby pojala a zpracovala více splašků. Hned pět vesnic okolo Štětí dostane novou kanalizaci, na tu se mohou také těšit v Koloveči nebo v mikroregionu Císařský Kámen na Jablonecku. U těchto náročných projektů se podpora počítá na desítky milionů korun a bez ní by často v regionech žádná taková infrastruktura nevznikla. Zkrátka nepřijde ani na šedesát obcí, kde se na podobné velké stavby typu vodovodů či kanalizací teprve chystají. Z přiklepnuté dotace budou moci zafinancovat kompletní projektovou přípravu, od počátečních podkladových studií až po projektovou a zadávací dokumentaci.

"S takto připravenými projekty si už v příštím roce budou moci požádat o dotaci na jejich realizaci v navazujícím programovém období Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Tím, že budou mít obce vše dopředu připravené, budou se moci rovnou pustit do realizace a začít čerpat peníze," popisuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Unikátní "model Zdoňov"

Dotaci na zpracování kompletní projektové dokumentace získal i rozsáhlý projekt spolku Živá voda, který ve Zdoňově v Broumovském výběžku plánuje na ploše 479 hektarů navrátit krajině její přirozený vodní režim, a to pomocí všech dostupných opatření. Projekt počítá s vybudováním 71 tůní, 25 mokřadů, revitalizací přibližně devíti kilometrů malých vodních toků a kromě jiného také s vysázením téměř tří tisíc stromů a dalších dřevin.

"Projekt je zajímavý především svou komplexností a bezpochyby má potenciál inspirovat další subjekty, aby model převzaly do dalších částí republiky. My je v tom samozřejmě rádi podpoříme, ať už z národních či evropských peněz. Odolnější krajina vůči změně klimatu a dopadům sucha je naše výsostná priorita již od roku 2014," dodává ministr Richard Brabec.

Spolek zatím získal peníze na vytvoření projektové dokumentace, na samotnou realizaci, do níž plánuje aktivně zapojit i veřejnost, chce následně čerpat dotace z Operačního programu Životní prostředí. Výsledkem projektu tak bude nejen zvýšená retence vody, lepší ochrana proti povodním a erozi, ale také přiblížení tématu klimatické změny lidem.

Kromě projektů zaměřených na vodu je součástí velkého balíku schválené dotační podpory i ekologická autodoprava. Nové vozy na elektřinu, CNG či hybridní pohon si pořídí téměř stovka měst a obcí, jejich příspěvkové organizace či společnosti. Obec Tehov nový elektromobil využije na bezemisní údržbu obce, ve Vysokém Mýtě vozy uplatní v technických službách. Tři elektromobily včetně dobíjecí stanice pořídí i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a na nový vůz se mohou těšit i v domově pro seniory v Kamenci.

Seznam schválených projektů: https://www.narodniprogramzp.cz/dokumenty/detail/?id=2205

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist