https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-brabec-vedle-usvedceni-pachatele-je-klicova-obnova-becvy-po-katastrofe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministr Brabec: Vedle usvědčení pachatele je klíčová obnova Bečvy po katastrofě

1. října 2020 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382
Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes spolu s ředitelem České inspekce životního prostředí v Olomouci Radkem Pallósem shrnuli pro média zásah a likvidaci havárie na Bečvě. Ta byla poprvé hlášena místním úřadům, včetně ČIŽP, v neděli 20. září 2020 krátce po poledni. Kontaminační mrak postupoval na řece Bečvě od Hustopečí nad Bečvou až do Přerova. Později identifikovaný kyanid zasáhl více než třicetikilometrový úsek Bečvy, ve kterém uhynulo podle posledních vyjádření rybářů na 40 tun ryb. Podobná havárie se naposledy stala v roce 2006 na Labi, když ze závodu Draslovka vyteklo do řeky vyšší množství kyanidu. Vedle dopadení a usvědčení pachatele, na kterém pracují zlínští kriminalisté, je potřeba co nejrychleji obnovit život v řece.

"Rád bych v první řadě poděkoval všem, kteří na Bečvě od první chvíle v různé míře zasahovali. Jednalo se o ČIŽP OI Olomouc, ČIŽP OI Brno, Krajský úřad Olomouckého kraje, MěÚ Hranice, Lipník nad Bečvou, Přerov, Valašské Meziříčí, Povodí Moravy, PČR, HZS a Český rybářský svaz. Havárie takového mimořádného rozsahu se v českém prostředí stává jednou za 10 let," řekl dnes ministr životního prostředí Richard Brabec.
Česká inspekce životního prostředí byla u zásahu od první chvíle oznámení úniku. V průběhu 5 dnů odebrala a nechala analyzovat 56 vzorků z Bečvy a 40 vzorků z řeky Moravy, v prvních 5 dnech také opakovaně prověřila 21 subjektů, možných původců havárie. Od prvního dne byla též informačním kanálem pro média, kterým poskytovala veškeré dostupné informace o znečištění a postupu likvidačních prací. To se samozřejmě změnilo v pátek, když důkazy a veškeré podklady převzala policie.

Kanál, ze kterého kyanid vtekl do řeky, identifikovala ČIŽP ve čtvrtek na základě pondělních odebraných vzorků. "Jedná se o kanál, na který je napojeno více firem, což určitě aktuálně ztěžuje práci policie. Proto není dosud identifikován viník. Nelze tedy dávat do souvislosti Draslovku a tento případ, který se od počátku jeví jako složitější vzhledem k místním podmínkám," uvedl ředitel Pallós.

"I podle našich poznatků se jedná o kanál, do kterého ústí odpadní vody z 13 km vzdáleného areálu bývalé Tesly Rožnov," pokračuje ředitel Pallós. Ostatně včera policejní zásah potvrdil médiím i ředitel společnosti, která dotčenou výusť provozuje. Vypouští se do něj ale vody i z dalších firem.

"Usvědčení pachatele a odhalení příčiny je samozřejmě klíčové nejenom pro dovedení příslušného pachatele k odpovědnosti, ale i k realizaci případných nápravných opatření. Vedle toho ale musíme co nejrychleji pracovat na obnově řeky. K tomu je nezbytné zjištění ekologického stavu řeky. S tím nám pomohou akademické instituce, se kterými již jednáme o studiích, které bude potřeba zpracovat, abychom mohli učinit příslušné kroky. V úterý při mé návštěvě Přerova jsme se také dohodli s rybáři, že si společně vypomůžeme. Oni nám pošlou odborné požadavky, které potřebují zjistit, aby řeku mohli znovu zarybnit a vrátit do ní život co nejdříve. Na druhou stranu je pozitivní zprávou, že už dnes jsou všechny hodnoty řeky v normálu a její přirozená obnova je vidět i na pohled. Podle aktuálních vzorků má řeka již standardní hodnoty, takže není nikomu nebezpečná," uzavřel ministr životního prostředí Richard Brabec.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist