https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-chce-vyjednat-kompenzace-za-jez-u-decina-v-zahranici-podle-evropske-komise-jsou-neprijatelne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Ministr chce vyjednat kompenzace za jez u Děčína v zahraničí. Podle Evropské komise jsou nepřijatelné

22. listopadu 2018 | Arnika
Autor: Jiří Kaňa, tel: 606 727 942
Ministr životního prostředí Brabec slíbil, že s německou vládou a Evropskou komisí projedná, zda je možné kompenzovat zničení přírody výstavbou jezu u Děčína mezistátně. To má ale háček. Podle podmínek Evropské komise i samotného Ministerstva životního prostředí je takový postup k ochraně přírody nepřijatelný. Ministr Brabec pouze přináší sliby, které nemůže splnit. Správa národního parku České Švýcarsko minulý pátek kompenzační opatření odmítla. Její klíčové rozhodnutí musí česká vláda respektovat a přípravy vybudování plavebního stupně u Děčína zastavit.

„Ministr Brabec chce vyjednat, abychom si výstavbou jezu zničili unikátní přírodu kolem Labe, kterou pak budeme chránit v zahraničí? To je přeci absurdní. Arnika dlouhá léta upozorňuje, že Labskou přírodu nahradit nelze. Jsme rádi, že Správa Národního parku České Švýcarsko má stejný názor a pomůže nejcennější druhy chránit. To by si měla vláda uvědomit a od plánů na výstavbu jezu upustit,“ komentuje situaci Nikol Krejčová expertka na management ochrany přírody.

Příroda kolem dolního Labe je chráněna evropskou legislativou v rámci celoveropské sítě Natura 2000. Metodika ke směrnici o Natuře 2000, ale i metodika Ministerstva životního prostředí kompenzace za zničení přírody v zahraničí odmítá. Další jednání a hledání cest, jak postavit jez u Děčína tudíž postrádají jakýkoliv smysl.

Správa Národního parku České Švýcarsko vypracovala odborné stanovisko ke Koncepci vodní dopravy na žádost vlády a zabývá se vlivy jezu na přírodu na celém toku dolního Labe. Opírá se o odborné studie České zemědělské univerzity, Masarykovy univerzity v Brně, Agentury ochrany přírody a krajiny, Ostravské univerzity, České botanické společnosti a České entomologické společnosti.

Děčínský jez by splavnost dolního Labe stejně nezajistil. Ve svém prohlášení to přiznal i náměstek děčínského primátora územní a investiční rozvoj Vladislav Raška a dodal, že ke splavnění dolního Labe by bylo potřeba postavit ještě jedno vodní dílo. Labe má posledních pět let kvůli suchu extrémně nízkou hladinu a paralyzuje lodní dopravu po většinu roku. Náklad se bude i nadále vozit po železnici.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist