Veronika Krejčí "> Ministr Hladík na Zlínsku debatoval se studenty, s firmami řešil zálohování a v Buchlovicích vypustil uzdraveného krahujce zpět do přírody - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-hladik-na-zlinsku-debatoval-se-studenty-s-firmami-resil-zalohovani-a-v-buchlovicich-vypustil-uzdraveneho-krahujce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministr Hladík na Zlínsku debatoval se studenty, s firmami řešil zálohování a v Buchlovicích vypustil uzdraveného krahujce zpět do přírody

26. února 2024 | MŽP ČR
Autor: Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v pondělí navštívil Zlínský kraj. Na Univerzitě Tomáše Bati debatoval se studenty o udržitelném rozvoji a zavítal i do dvou firem, kde probíral hlavně připravovaný zákon o obalech včetně zálohování PET lahví. V Buchlovicích pak jednal o financování záchranných stanic volně žijících živočichů.

„Jednoznačně podporuji růst firem, které jsou inovativní v cirkularitě a udržitelnosti. Právě v recyklování a opakovaném využívání plastů je budoucnost. I proto jsme na rezortu životního prostředí připravili novelu zákona, kterou chceme zavést zálohování PET lahví a plechovek. Je to jediná možnost, jak zajistit, aby nové obaly na nápoje, které vzniknou z těch recyklovaných, byly potravinářsky nezávadné. Firmy jsem dnes zároveň ujistil, že zavedení zálohového systému negativně neovlivní současný systém sběru a třídění plastového odpadu,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) během návštěvy ve firmě Greiner Packaging Slušovice, která zpracovává plast a vyrábí trvale udržitelné plastové obaly pro potravinářský průmysl – převážně na jogurty.

Nakládání s odpady ministr řešil i v další zlínské firmě – Elkoplast. Tase zaměřuje právě na třídicí kontejnery a popelnice nebo akumulační nádrže na dešťovou vodu. Cirkularitu materiálů, udržitelnost a energetiku v kontextu zelené modernizace ministr Hladík probíral také s podnikateli ze Zlínského kraje.

Na půdě zlínské Univerzity Tomáše Bati pak podpořil vznik nového magisterského programu Management udržitelného rozvoje a představil koordinované stáže pro studenty, které nabízí Ministerstvo životního prostředí.

„Udržitelnost je pro mě to vůbec nejdůležitější téma. Je potřeba v tom vzdělávat i další generace, které budou mít ještě složitější úkol, než máme nyní my. Je proto důležité uzpůsobit vzdělávací programy tak, aby absolventi byli opravdu dobře uplatnitelní na současném trhu, zejména s ohledem na probíhající transformaci průmyslu. Podporovat studenty se snažíme i my na rezortu životního prostředí, kde jsme nedávno otevřeli koordinovaný program tří až šesti měsíčních stáží pro studenty,“uvedl ministr Hladík.

V loňském roce na MŽP absolvovalo stáž 36 studentů. Od ledna nastoupilo 19 stážistů, kteří mají nově přiděleného mentora a mohou např. stínovat ministra, účastnit se důležitých jednání nebo jej doprovázet na výjezdech. Spolupráci v rámci programu stáží na MŽP nabídlo také vedení univerzity.

„Stáže pro studenty vítáme a oceňujeme, že je to právě ministr životního prostředí, s kým jsme mohli nový program Management udržitelného rozvoje vyhlásit. Má připravit absolventy, kteří jsou schopni se efektivně podílet na řízení procesů a ekonomiky podniků s důrazem právě na udržitelný rozvoj,“ uvedl děkan Fakulty managementu a ekonomiky David Tuček.

Jakou vidí ministr úlohu univerzit v udržitelném rozvoji, zajímalo samotné studenty na následné debatě. Ministr odpovídal i na otázky ohledně klimatické politiky, sucha nebo na to, zda nadměrné zaměření Evropy na ochranu životního prostředí může vést k nekonkurenceschopnosti v porovnání s jinými světadíly. „Studenti měli zajímavé otázky a bavilo mě to. Jsem rád, že je zajímalo třeba i zálohování, akcelerační zóny, které na MŽP chystáme nebo elektromobilita. A dostali jsme se i k recyklování oblečení,“ zhodnotil ministr Hladík.

Poslední zastávkou cesty Zlínským krajem byla Záchranná stanice volně žijících živočichů v Buchlovicích. Po absolvování její prohlídky měl ministr možnost vypustit zpět do volné přírody zotaveného krahujce obecného. Toho pracovníci stanice zachránili poté, co narazil do prosklené lodžie panelového domu v Uherském Hradišti.

„Je pro nás důležité, že se ministr seznámil s fungováním naší záchranné stanice a hlavně, že jsme s ním mohli probrat problematiku financování. To je pro nás nejen teď, ale i do budoucna velkou otázkou, která nás nejvíce pálí,“ řekl za Záchrannou stanici pro volně žijící živočichy v Buchlovicích Martin Tomešek.

Právě financování českých záchranných stanic handicapovaných živočichů a legislativní pomoc bylo předmětem i následného jednání v Buchlovicích, kterého se zúčastnil například předseda Českého svazu ochránců přírody Libor Ambrozek, radní pro životní prostředí Zlínského kraje Hana Ančincová (Piráti) nebo ředitelka CHKO Bílé Karpaty Jiřina Gaťáková.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist