Veronika Krejčí "> Ministr Hladík navštívil Zlínský kraj: zúčastnil se filmového festivalu ve Zlíně, hovořil s žáky a v ZOO pokřtil mládě klokana - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-hladik-navstivil-zlinsky-kraj-zucastnil-se-filmoveho-festivalu-ve-zline-hovoril-s-zaky-a-v-zoo-pokrtil-mlade-klokana
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministr Hladík navštívil Zlínský kraj: zúčastnil se filmového festivalu ve Zlíně, hovořil s žáky a v ZOO pokřtil mládě klokana

3. června 2024 | MŽP ČR
Autor: Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) navštívil 64. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež, který právě probíhá ve Zlíně. Na festivalu hovořil k žákům základních škol, navštívil festivalovou zónu a společně s několika známými osobnostmi pokřtil v ZOO Lešná mládě klokana rudokrkého. Právě zlínská ZOO chystá i za finanční podpory Ministerstva životního prostředí výstavbu záchranného centra pro lvy.

„Festival pro děti a mládež mě překvapil opravdu bohatou nabídkou nejen hraných a animovaných filmů, které jsou z mnoha zemí světa a často přibližují důležitá témata právě dětem od těch nejmladších až po teenagery, ale oceňuji i bohatý doprovodný program. Nechybí spousta vzdělávacích aktivit a to i s tématy jako ekologie nebo udržitelnost,“uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Před projekcí argentinského filmu Emmin sen (2023) také hovořil s žáky základních škol třeba o tom, že ochrana přírody je otázkou nejen českou, ale celosvětovou. „Festival je místo, které dětem klade důležité otázky a odpovědi si často hledají samy. Věřím mladé generaci, že je nejen ochrana přírody v dobrých rukou,“ dodal. Přiblížit svět přírody a její ochranu dětem všeho věku se snaží také stánek Ministerstva životního prostředí, který ministr ve festivalové zóně navštívil.

Zlín Film Festival se bez přestávky koná již 64 let. „Letos je to deset let, co jsem se zlínského filmového festivalu ujal a tentokrát k nám do Zlína doputovalo celkem 293 filmů z 55 zemí světa, mnoho z nich ve světových premiérách. A jsem rád i za spolupráci s Ministerstvem životního prostředí, ekologická témata jsou čím dál aktuálnější a je potřeba je dostávat mezi mladé lidi i prostřednictvím filmu,“ popsal prezident zlínského filmového festivalu Čestmír Vančura.

V rámci festivalového programu pak ministr Hladík pokřtil v ZOO Lešná společně s českými herci a herečkami jedno z šesti mláďat klokana rudokrkého. „Vyhlásili jsme na sociálních sítích anketu a vyzvali veřejnost, aby pro klokaní mládě vybrala jméno. Z mnoha návrhů nakonec největší podporu získalo jméno Eko," popsal ministr. Zlínská ZOO zároveň chystá stavbu prvního českého záchranného centra pro lvy, finance na něj poskytlo i Ministerstvo životního prostředí. „Jsem rád, že jsme záchranné centrum mohli podpořit 25 miliony korun a že vznikne místo, kam bude možné lvy umístit, pokud je stát odebere z nelegálního chovu,“ řekl ministr Hladík.

„K vybudování záchranného centra pro lvy nás přivedla tragédie na Vsetínsku, která se odehrála před čtyřmi lety. Lev tehdy usmrtil majitele, který jej choval nelegálně. Lva i další lvici musela policie zastřelit. Nemuselo k tomu dojít, kdyby už existovalo místo, jaké dnes budujeme. Celý projekt nás vyjde na zhruba 90 milionů korun a je to poprvé, co náš investiční projekt významně podpoří i dotace od ministerstva životního prostředí. Velmi si toho vážíme,” uvedl ředitel zlínské ZOO Roman Horský.

Kromě toho byla součástí návštěvy Zlína také prohlídka provozu tamní plastikářské firmy Spur, která je partnerem filmového festivalu, a která vyrábí plastové produkty pro různé sektory průmyslu. „Budoucnost je v udržitelnosti a je proto dobře, když firmy udržitelnost podporují a propagují a používají ve svých výrobcích plastový recyklát. Tady se také hodně zaměřují na vývoj a inovace výrobků,“ okomentoval ministr návštěvu.

Zpět v areálu filmového festivalu pak odpovídal pro podcast Filmová 174 nejen na otázky o ekologii ve spojitosti s filmem a mládeží, ale také o připravovaném nejstarším mezinárodním festivalu s tematikou životního prostředí Ekofilm, který se uskuteční začátkem letošního října v Brně.

,,Téma letošního jubilejního ročníku „Jak (ne)zabít přírodu“ bude jistě zajímavé v mnoha ohledech. Veřejnost bude mít opět možnost seznámit se s českými i mezinárodními filmovými snímky s ekologickou tématikou. Letos navíc Ministerstvo životního prostředí podpořilo soutěž o vizuální podobu festivalu. Tu vyhrál mladý autor Oliver Moučka, který ve svém návrhu originálně zkombinoval hravost a osobitý smysl pro humor. Věřím, že zaujme nejednoho návštěvníka,“ popsal ministr Hladík přípravy letošního jubilejního ročníku.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist