Veronika Krejčí "> Ministr Hladík v jižních Čechách debatoval se studenty, otevřel novou výrobnu tepelných čerpadel a s vědci navštívil mokřady - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-hladik-v-jiznich-cechach-debatoval-se-studenty-otevrel-novou-vyrobnu-tepelnych-cerpadel-a-s-vedci-navstivil-mokrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministr Hladík v jižních Čechách debatoval se studenty, otevřel novou výrobnu tepelných čerpadel a s vědci navštívil mokřady

5. dubna 2024 | MŽP ČR
Autor: Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534
Během čtvrteční (04.04.2024) návštěvy Jihočeského kraje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) slavnostně otevřel novou halu s výrobou tepelných čerpadel v Milovicích. Debatoval také se studenty na střední rybářské škole v Třeboni a s vědci z Czech Globe zavítal na měřicí stanici, která zachycuje množství CO2 v mokřadech a také vyhodnocuje stav krajiny a půdy. Na biskupství v Českých Budějovicích pak ministr jednal o umisťování fotovoltaik na památkově chráněné budovy.

Svou návštěvu zahájil ministr Hladík v Milovicích ve firmě, která je největším z osmi českých producentů tepelných čerpadel. Slavnostně zde otevřel novou část závodu. „Česká republika je průmyslovou zemí a patří k velkým exportérům tepelných čerpadel na evropský trh. To chceme jako vláda i nadále podporovat. Právě tepelná čerpadla hrají navíc klíčovou roli v odchodu od uhlí – jsou ekologická, energeticky efektivní i ekonomická. Potenciál tepelných čerpadel není jen ve využití pro rodinné domy nebo průmyslové objekty či například školy a kancelářské budovy, ale i pro teplárenské soustavy. Využít je mohou i čistírny odpadních vod a města tak díky nim budou moct brát teplo z kanalizační sítě. Chceme jít cestou zelené modernizace, která je příležitostí pro všechny – rodiny i firmy. A máme nyní příležitost využít nástupu bezuhlíkových řešení, mezi které kromě tepelných čerpadel patří i fotovoltaika, větrné elektrárny, biometanové stanice, baterie nebo třeba vodík,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že čeští producenti ročně vyrobí 250 tisíc tepelných čerpadel a potenciálem ČR je až trojnásobek. „Je to příležitost pro šikovné české firmy, protože tepelná čerpadla bude potřebovat celá Evropa,“ dodal.

„Nový závod naší firmy Acond představuje významný krok k dosažení klimatických cílů České republiky a Evropské unie. Závod produkuje tepelná čerpadla, která jsou klíčovou technologií pro dosažení bezemisního vytápění. Kapacita naší výroby je až 30 tisíc tepelných čerpadel ročně. Jsme nyní ve zkušebním provozu a předpokládáme, že plné kapacity závod dosáhne po povinné výměně domovních kotlů,“ okomentoval Jan Hromádko, CEO společnosti Acond.

Ministr Hladík zároveň připomněl, že Ministerstvo životního prostředí podporuje výměnu zastaralých kotlů 1. a 2. emisní třídy za tepelná čerpadla či jiné ekologičtější vytápění prostřednictvímkotlíkových dotacíi z programuNová zelená úsporám.„Díky dotačním programům se už vyměnilo 180 tisíc kotlů s podporou 18 miliard korun,“ doplnil ministr.


Studenty zajímal energetický mix, problém smogu i ochrana oceánů

V Třeboni pak ministr debatoval se studenty střední rybářské školy. Žáky zajímala hlavně témata z oblasti energetiky a ochrany životního prostředí. Ale i to, jak se ministr k oblasti životního prostředí vůbec dostal. „Bavilo mě to a potěšilo mě, že měli dotazy z mnoha oblastí – probrali jsme třeba jádro a obnovitelné zdroje, v jejichž kombinaci vidím budoucnost, došlo i na akcelerační zóny, které na ministerstvu právě připravujeme. Studenti se ptali i na příhraniční smog, který je velký problémem třeba na hranicích s Polskem, navracení meandrů řekám nebo na znečištění oceánů,“ komentoval ministr Hladík. Studenty také vyzval, aby přemýšleli nad tím, jakou krajinu kolem sebe chtějí mít za desítky let a co pro to mohou udělat.

„Vítáme, že se naši studenti rybářství i ekologie-vodohospodáři mohli právě ministra životního prostředí zeptat na to, co je zajímá a on jim otevřeně odpovídal. Oceňuji, že si našel prostor diskutovat i s pedagogy,“ zhodnotilředitel Střední školy rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína Aleš Vondrka.


Mokřady jako zásoby uhlíku a indikátor stavu krajiny

S vědci z Ústavu výzkumu globální změny AVČR pak ministr v rámci terénní exkurze navštívil ekosystémovou stanici Mokré Louky u Třeboně, která měří toky oxidu uhličitého a metanu v okolních mokřadech. „Tato data umožňují upřesnění hodnot funkcí ekosystémů a jsou součástí speciální metody ESAI. Tu vyvíjíme ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci a díky ní analyzujeme krajinu a detailně hodnotíme dopady klimatických změn i degradaci půdy a krajiny. Vyvinuli jsme aplikaci, jejíž součástí je mapa, která pomáhá identifikovat riziková místa v krajině, pochopit příčiny a navrhuje řešení,“ vysvětlil vedoucí oddělení analýz ekosystémových funkcí krajiny z ÚVGZ AVČR Jiří Jakubínský.

„Opravdu vítám, že mapa integruje všechna dostupná data a může pomoci obcím vyhodnotit stav krajiny a dopady klimatických změn,“ ocenil ministr Hladík. Na to navázal také starosta města Černovice Jan Brožek (KDU-ČSL), který s vědci z Czech Globe dlouhodobě spolupracuje. „Na pokusném území v Černovicích měříme úrovně zadržování vody v krajině, měříme výšku podzemní vody v závislosti na počasí a způsobu hospodaření. Metoda vědců z CzechGlobe může výborně sloužit jak zemědělcům, tak starostům v tom, jaká opatření a přístup na daném území volit,“ uvedl starosta Brožek.

Návštěvu Jihočeského kraje zakončil ministr jednáním na českobudějovickém biskupství. Se zástupci diecéze, Národního památkového ústavu a Ministerstva kultury probral instalování solárních panelů na památkově chráněné budovy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist