https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-jurecka-system-vodnich-nadrzi-pomohl-zabranit-povodnim-prestoze-na-zlinsku-naprselo-v-noci-pres-100-mm-srazek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Ministr Jurečka: Systém vodních nádrží pomohl zabránit povodním, přestože na Zlínsku napršelo v noci přes 100 mm srážek

1. srpna 2016 | MZe ČR
Autor: Markéta Ježková
Jak důležitou roli při zvládání povodňového ohrožení hraje promyšlená manipulace s vodními nádržemi, se v noci na dnešek ukázalo na Zlínsku. Vodohospodáři včasným zásahem zabránili velkým škodám na majetku a předešli ohrožení zdraví lidí v okolí řek.

„V okolí vodního díla Fryšták spadlo včera večer za hodinu a půl 76 milimetrů srážek, přítoky se během chvíle dostaly až na třetí stupeň povodňové aktivity a bylo nutné okamžitě na situaci reagovat. Vodohospodáři ihned zvýšili odtok z nádrže, která tak dokázala zadržet velké množství vody,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zvýšit odtok bylo současně nutné i u nádrže Bystřička, její hladina vzrostla během několika desítek minut o 16 centimetrů, u nádrže Fryšták pak o 12 centimetrů. Naopak u vodní nádrže Slušovice nechali vodohospodáři minimální odtok, aby se nezhoršovala situace v povodí pod nádrží, kde se rychle zvýšily hladiny na přítocích Dřevnice.

„Důležitost vodních staveb se ukazuje právě v takovýchto krizových situacích, kdy musíme okamžitě reagovat. Díky tomu zabráníme velkým škodám,“ uvedl ministr Jurečka.

Na některých místech v noci napadlo přes 100 milimetrů srážek. Nejvíce, celkově 106,7 milimetrů, ve Fryštáku. V Bystřičce spadlo 65 milimetrů srážek, v Horní Bečvě 61,7 milimetrů, ve Staré Huti 87,1 milimetrů, v Přerově 78 milimetrů a ve Vsetíně 73,3 milimetrů srážek. Vodní toky v horních částech povodí byly ráno již po kulminaci a postupně klesaly, naopak rostly průtoky v nižších úsecích vodních toků. Situace by se měla během dne postupně uklidňovat.
Markéta Ježková tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist