https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-milek-v-jihomoravskem-kraji-zajistit-dostatek-vody-je-ukol-pro-nas-i-pro-pristi-generace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Ministr Milek v Jihomoravském kraji: Zajistit dostatek vody je úkol pro nás i pro příští generace

3. května 2018 | MZe ČR
Ministr Jiří Milek na dvoudenním výjezdu vlády do Jihomoravského kraje jednal se zástupci tamní Agrární komory i Spolku vlastníků, provozovatelů a uživatelů závlahových zařízení ČR o tom, jak zajistit dostatek vody v regionu. Možností je například údržba a budování závlahových zařízení nebo zvýšení retenčních vlastností stávajících nádrží.

„Jižní Moravu sužuje nedostatek vláhy. V tradiční a úrodné zemědělské oblasti je to problém, který musíme řešit. Potřebujeme zvýšit objem vodních zdrojů v povodí Dyje a na maximum využít možnosti akumulace, abychom měli dostatek vody pro nás i pro další generace,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.

Na jižní Moravě se v rámci ČR sucho vyskytuje nejčastěji. Největší problémy způsobuje v povodí Dyje, kde srážkové úhrny nad nádržemi Vranov a Nové Mlýny v roce 2017 dosáhly pouze 52 až 65 % dlouhodobých průměrů. Právě proto hledá Ministerstvo zemědělství způsoby, jak posílit vodní zdroje v těchto oblastech. Navýšení akumulace ve stávajících nádržích může vest i k rozšíření mokřadů v pobřeží nádrží, které zlepší stav biotopů.

Ministr a zástupci zemědělců se dohodli, že je nutné jednat i na mezinárodní úrovni s Rakouskem, jak společně postupovat v případě krizového scénáře při dlouhotrvajícím suchu.

Ministerstvo zemědělství připravilo materiál, kterým vláda schválila 141 milionů korun na podporu připravených projektů na závlahová zařízení. S touto podporou si budou moci pěstitelé pořídit například postřikovače, zavlažovače, mobilní čerpací stanice, hadice kapkové závlahy i nádrže na vodu pro závlahy.

Rozvoje závlah se rozbíhají především po opakovaném suchu v posledních letech.

Ministerstvo zemědělství podporuje z národních zdrojů také budování kapkové závlahy v ovocných sadech, chmelnicích, vinicí a ve školkách. Letos zemědělcům poskytne více než 28 milionů korun. Podporu plánuje vyhlásit i v příštím roce. V nově budovaných sadech nejvíce využívají závlahy pěstitelé jabloní, hrušní a některých druhů peckovin.

Ministr Milek jednal na výjezdním zasedání vlády například také se zástupci Povodí Moravy o problematice čištění Brněnské přehrady.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist