https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-obrany-ma-sanci-branit-i-lesy-a-pracovni-mista-doporuci-mu-to-na-dnesni-bilancni-schuzce-premier-sobotka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Ministr obrany má šanci bránit i lesy a pracovní místa. Doporučí mu to na dnešní bilanční schůzce premiér Sobotka?

28. srpna 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Ministr obrany Martin Stropnický vedle svých hlavních úkolů zodpovídá také za hospodaření s druhým největším lesním majetkem ve vlastnictví státu. Patří do státního podniku Vojenské lesy a statky. Proto se i ministra Stropnického týká aktuální kauza ohrožení čtyř tisíc pracovních míst v českém dřevozpracujícím a nábytkářském průmyslu, podobně jako ministra zemědělství Mariana Jurečky [1].

Firma IKEA a další významní odběratelé dřeva totiž rozhodli, že brzy přestanou brát dřevo bez značky FSC, která zaručuje ekologicky a sociálně ohleduplné a udržitelné využívání hospodářských lesů a požaduje i ponechání jejich části pro divokou přírodu. Obchodníci s nábytkem a dalšími výrobky ze dřeva totiž chtějí vyhovět českým zákazníkům v přání po ekologickém standardu výrobků. Certifikovaných lesů je však na našem území velmi málo a dovážet dřevo ze zahraničí je pro místní výrobce neekologické i neekonomické. Zároveň české lesy velmi potřebují ozdravit a tomu by dodržování pravidel FSC pomohlo [2].

O certifikování lesů žádá Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů České republiky, Svaz českých a moravských výrobních družstev, Asociace českých nábytkářů a Klastr českých nábytkářů [3]. Hájí jej také ekologové.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Ministr Stropnický bude dnes s premiérem Sobotkou jednat hlavně o armádě, nákupu výzbroje, zahraničních misích a tak podobně. Mohou však také společně usilovat o záchranu čtyř tisíc pracovních míst na venkově. Ministr obrany totiž zodpovídá za druhý největší lesní majetek státu a měl by se tedy postavit vstřícně k naléhavé potřebě certifikovat alespoň některé státní lesy značkou FSC. Ta zaručuje šetrné hospodaření i udržení konkurenceschopnosti domácího dřevozpracujícího a nábytkářského průmyslu a vyžaduje i ponechání části lesů pro divočinu."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://hnutiduha.cz/aktualne/marian-jurecka-ma-obrovskou-sanci-razantne-zlepsit-zdravi-nasich-lesu-zachranit-drevarske
[2] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/08/certifikace_fsc_a_pefc_srovnani_priloha_tz.pdf
[3] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/07/zadost_hk_cr_premieru_sobotkovi.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist