https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-petricek-se-jako-clen-vladni-delegace-zucastnil-prestizniho-bledskeho-strategickeho-fora
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZV ČR: Ministr Petříček se jako člen vládní delegace zúčastnil prestižního Bledského strategického fóra

1. září 2020 | MZV ČR
Ministr zahraničích věcí ČR Tomáš Petříček se v delegaci premiéra Andreje Babiše zúčastnil v pondělí 31. srpna 2020 ve Slovinsku prestižního Bledského strategického fóra. Hlavním tématem debaty ministrů zahraničních věcí Česka, Německa, Slovenska, Polska, Slovinska, Chorvatska, Maďarska a Rumunska byla sousedská spolupráce v době pandemie.

„Před vypuknutím pandemie koronaviru se mohla užší regionální spolupráce na bázi Slavkovského formátu, V4 a dalších formátů zdát nadbytečná. Přesto, že máme schengen a EU, které jsou pro nás klíčové, ukázalo se, že právě regionální spolupráci bychom v žádném případě neměli zanedbávat. Byla to intenzivní spolupráce zejména s našimi sousedy, která odblokovala např. cestování pendlerů, později otevřela hranice i turistům. Připomenu, že jako první jsme otevřeli hranice se Slovenskem, Rakouskem a Maďarskem, krátce na to také s Německem. Praktická spolupráce se sousedy nebo nejbližším regionem je velmi důležitá ať už z pohledu cestování, nebo v otázce volného pohybu zboží,“ shrnul význam širší regionální spolupráce šéf české diplomacie.

Jedním z hlavních témat ministerského panelu v rámci Bledského fóra tak byla např. větší ekonomická samostatnost Evropy v oblasti zdravotnických pomůcek a dalších strategických materiálů. „Rozhodně nechceme podporovat čistě národní protekcionismus, diskriminaci výrobků ze zahraničí. Žádná země nedokáže být v současném světě plně samostatná. Nemůžeme být ale zároveň v takové míře závislí na dovozu z Asie nebo jiných vzdálených destinací, pokud jde o strategické materiály. A já si myslím, že letošní jaro nám ukázalo, že zdravotnické pomůcky strategickým materiálem jsou,“ dodal Petříček.

Český ministr zahraničí se v rámci Bledského fóra sešel bilaterálně s novým polským šéfem diplomacie Zbigniewem Rauem. Debatovali především o situaci v Bělorusku, ale také o česko-polském sporu kolem dolu Turow. „Jako tandem chceme být aktivní v EU, abychom dostatečně a účelně pomohli Bělorusku,“ vysvětlil Petříček.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist