https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-petricek-zahajil-navstevu-usa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZV ČR: Ministr Petříček zahájil návštěvu USA

24. září 2019 | MZV ČR
Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček zahájil v pondělí 23. září 2019 návštěvu USA. Ve Washingtonu D.C. vystoupil na půdě Center for European Policy Analysis (CEPA), následně se přesunul do New Yorku, kde se zúčastnil summitu Světového ekonomického fóra (WEF) na téma udržitelného rozvoje. Na závěr dne jednal ministr Petříček s evropskými protějšky v rámci neformální Rady pro zahraniční věci (FAC) o situaci v Sýrii a Libyi.

Ministr Petříček se ve svém projevu v CEPA věnoval vývoji české demokracie a vztahům Evropy a USA po roce 1989. „Partnerství Evropy a USA je založeno na společných hodnotách. Evropa a USA zároveň stále představují téměř polovinu světové ekonomiky. Naši pozici můžeme ještě posílit, když vytvoříme největší demokratickou zónu volného obchodu na naší planetě,“ uvedl ve svém projevu šéf české diplomacie.

Po příletu do New Yorku se Petříček zúčastnil Světového ekonomického fóra, které se věnovalo udržitelnému rozvoji. „Minimalizace negativních dopadů změny klimatu nemůžeme dosáhnout jen díky úsilí EU. Je nezbytné, aby všechny státy, jak z vyspělého, tak i rozvojového světa, byly zapojeny a k ochraně klimatu přispěly svým dílem. Musíme také zajistit, aby byl přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku sociálně spravedlivý,“ řekl ministr Petříček s tím, že rozvojovým státům je potřeba nabídnout alternativu hospodářského rozvoje, která bude místo spalování fosilních paliv založena zejména na nízko-emisních nebo bezemisních technologiích.

Závěr dne patřil jednání evropských ministrů v rámci neformální Rady pro zahraniční věci, které předcházela tradiční koordinace zemí Visegrádské skupiny. Hlavním tématem byla situace v Sýrii, kde ministr připomněl českou humanitární pomoc. Diskuse se dále věnovala vývoj v Libyi a Íránu.

Zítra se ministr Tomáš Petříček připojí k české delegaci vedené premiérem Babišem na 74. zasedání Valného shromáždění OSN.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist