https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-richard-brabec-zpochybnuje-ruseni-samostatneho-ministerstva-zivotniho-prostredi-podminky-ministra-naplnuje-prave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Zelený kruh: Ministr Richard Brabec zpochybňuje rušení samostatného Ministerstva životního prostředí. Podmínky ministra naplňuje právě jen zachování samostatného ministerstva

5. září 2017 | Hnutí DUHA a Zelený kruh
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
V článku na Aktualne.cz [1] dnes zpochybnil ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec kontroverzní návrh Hnutí ANO na povolební sloučení ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství. Vyjádřil zásadní podmínku pro případ, že by ke sloučení vláda po volbách skutečně přistoupila:. "Jednou z těch naprosto klíčových podmínek je předpoklad, že význam a důležitost agendy životního prostředí by musel být minimálně naprosto vyrovnaný s agendou zemědělství," odpověděl Brabec na otázky on-line deníku Aktuálně.cz.

Jako argument pro sloučení uvedl: "Jsem přesvědčen, že dobrý sedlák nutně musí hájit zájmy ochrany přírody, ochrany zemědělské půdy, udržení vody v krajině, biodiverzity." Ministr životního prostředí se dle Aktualne.cz dovolává rakouského vzoru, kde podle něj spojení resortů zemědělství a životního prostředí dobře funguje.

Splnění uvedené základní podmínky je ovšem možné právě a jen v případě existence samostatného ministerstva - právě proto vzniklo jako důležitý a nezávislý pilíř státní správy a jeden ze základních výdobytků politické změny po roce 1989. Jeho zrušením bychom se v demokratické správě ČR vrátili o desítky let zpátky.

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:
"Vítáme zdrženlivost v tomto - pro přírodu i zpraví lidí krajně nebezpečném - záměru, ale podmínka pana ministra je splnitelná právě a jen tím, že bude samostatné ministerstvo životního prostředí zachováno. Jen tak mohou být význam a důležitost vyrovnané. V praxi jsou totiž postoje ministerstev často rozdílné a rozsoudit je musí až vláda - a tak to má být."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Dobrý sedlák jistě má zájem na ochraně přírody. Ale v ČR, kde většinu půdy využívají velké podniky, které hospodaří na pronajatých polích průmyslovým způsobem, tento argument prostě neplatí. Srovnání s Rakouskem také neobstojí, sedláci tam hospodaří na svých malých polích a opravdu je zajímá, zda jejich děti nezdědí poušť. Navíc není jasné, jak by tím byla zajištěna třeba ochrana divoké přírody v národních parcích nebo i mimo ně. Tady by přímý vliv zemědělsko-lesnické části resortu byl velkým ohrožením ochrany přírody."

Další předvolební ekologické sliby - nejen Hnutí ANO, ale všech relevantních kandidujících stran - vyhodnocují experti a expertky Hnutí DUHA a Zeleného kruhu a spolu s hodnocením závazků z minulých voleb zveřejní na snídani pro novináře a novinářky v úterý 12. září v 10:00 v salonku Café Kampus (dříve Krásný ztráty), Náprstkova 10, Praha 1. Těšíme se na setkání a prosíme o potvrzení účasti na email jan.pinos@hnutiduha.cz.


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, 724 215 068, daniel.vondrous@zelenykruh.cz

Poznámky:
[1] https://zpravy.aktualne.cz/domaci/dobry-sedlak-haji-pudu-brani-brabec-ruseni-resortu-zivotniho/r~0ed5d4d8918511e7867b002590604f2e/?_ga=2.91826010.1363861693.1504597929-544824271.1496962330
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist