https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-sikela-jednal-ve-spanelsku-o-roli-energetiky-v-klimaticke-politice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: Ministr Síkela jednal ve Španělsku o roli energetiky v klimatické politice

12. července 2023 | MPO ČR
Ambice Evropské unie (EU) před nadcházející klimatickou konferencí COP28 a role energetického sektoru nebo posílení strategické autonomie a konkurenceschopnosti EU. Ministr Síkela se zúčastnil neformálního jednání ministrů pro energetiku a životní prostředí ve španělském Valladolidu, kde zástupci členských států diskutovali o klíčových opatřeních v oblasti energetiky.

„V loňském roce jsme se mohli všichni přesvědčit, jaké následky může mít závislost na nepřátelských zemích, které nesdílejí základní evropské hodnoty. Stejně jako jsme se rychle dokázali vypořádat s energetickou závislostí na Rusku, budeme muset postupovat při budování strategické autonomie EU. Pro posílení naší bezpečnosti a nezávislosti nám pomůže výzkum a vývoj nových technologií, vzdělávání, který urychlí rozvoj nejen obnovitelných zdrojů energie, ale i dalších nízkoemisních zdrojů a využití kritických surovin v EU,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

EU si je vědoma svojí zranitelnosti v oblasti zajištění surovinové bezpečnosti a nutnosti neopakovat staré chyby a budovat jednostrannou závislost na nespolehlivých partnerstvích. V případě kritických surovin probíhá těžba a zpracování právě převážně mimo hranice EU.

„Vzhledem k omezeným zdrojům jak u nás, tak v Evropské unii, podporujeme co nejširší mezinárodní spolupráci při zajišťování důležitých surovin a diverzifikaci dodavatelů. Zároveň musíme posilovat konkurenceschopnost evropského průmyslu a zajistit vznik přidané hodnoty. Evropská unie musí zvýšit výrobní kapacity pro technologie s nulovými emisemi a zajistit přístup k bezpečnému, diverzifikovanému, cenově dostupnému a udržitelnému zásobování kritickými surovinami, “ zdůrazňuje ministr Síkela.

V situaci, kdy svět musí zintenzivnit své úsilí o plnění cílů stanovených v Pařížské dohodě, je klíčové zvýšit konkurenceschopnost evropského net-zero průmyslu a podpořit rychlý přechod ke klimatické neutralitě. V souladu s tím představila Komise Green Deal Industrial Plan, který má zajistit příznivější prostředí pro rozšiřování výrobních kapacit v oblasti čistě nulových technologií a výrobků. K dosažení těchto cílů navrhla EK nařízení Net-Zero Industry Act, který představuje způsob, jak zvýšit výrobní kapacitu, včetně zjednodušení regulatorního rámce, pro ty technologie, které jsou potřebné k dekarbonizaci hospodářství. Dalším nařízením je Critical Raw Materials Act, který má zajistit přístup k bezpečným, diverzifikovaným, cenově dostupným a udržitelným dodávkám kritických surovin.

Ministři také diskutovali o výzvách pro energetický sektor v kontextu energetické tranzice a boje proti klimatické změně. „Panuje shoda na tom, že musíme urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů energie, které jsou základem dekarbonizace. Flexibilita, uskladňování energie, digitální technologie a posilování přenosových sítí jsou klíčové pro dosažení těchto cílů. Velmi oceňuji, že na jednání také rezonovalo, že bez jaderné energetiky není zároveň možné zajistit naši energetickou bezpečnost a tranzici. Dostatek kapacity v základním zatížení a bezpečnost provozu přenosových sítí je téma, které nesmíme při rozvoji obnovitelných zdrojů opomíjet.“
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist