https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-sikela-podepsal-se-svym-katarskym-protejskem-dohodu-o-hospodarske-obchodni-a-technicke-spolupraci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: Ministr Síkela podepsal se svým katarským protějškem dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci

5. října 2022 | MPO ČR
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela podepsal na Pražském hradě při příležitosti oficiální návštěvy katarského emíra Tamíma bin Hamada Ál Tháního a ministerské delegace v České republice dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci mezi Českou republikou a Katarem. Dohoda umožní širší spolupráci v oblasti energetiky a přinese nové obchodní příležitosti pro české exportéry.

„Dohoda představuje důležitý krok k dalšímu posílení ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a Katarem. Tento trh je pro nás důležitý nejenom z hlediska diverzifikace dovozu plynu do Evropy, ale i jako perspektivní alternativa pro český vývoz mimo Evropskou unii. Již nyní probíhají jednání mezi společností ČEZ a katarským státním podnikem Qatar Energy a připravuje se otevření zahraniční kanceláře CzechTrade v Dauhá,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Podpis dohody pomůže k efektivnějšímu prosazování zájmů českých exportérů a investorů na tamním trhu. Vznikne mezivládní smíšená komise, která bude rozvíjet spolupráci na společných projektech, přičemž mezi hlavní oblasti zájmu budou patřit zejména energetika, strojírenství, automobilový průmysl, zdravotnická technika, ICT, technologie smart cities a také turistický ruch včetně lázeňství. Smíšená komise bude poprvé zasedat na jaře v příštím roce.

V posledních deseti letech česko-katarská obchodní výměna vzrostla čtyřnásobně a v roce 2021 dosáhla 2,9 miliard korun. V současné době je Katar čtvrtý nejdůležitější trh pro český export na Blízkém východě. Nedávno byl v Dauhá otevřen Zastupitelský úřad České republiky.

Katar je největším světovým exportérem zkapalněného plynu (LNG) a má třetí největší zásoby ropy i zemního plynu na světě. Díky tomu jde o jednu z nejbohatších zemí světa - podle HDP na obyvatele je čtvrtý za Lucemburskem, Singapurem a Irskem.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist