https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-tok-zahajil-stavbu-druheho-useku-obchvatu-ceskych-budejovic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MD ČR: Ministr Ťok zahájil stavbu druhého úseku obchvatu Českých Budějovic

17. dubna 2019 | MD ČR
Ministr dopravy Dan Ťok zahájil výstavbu dalšího úseku dálnice D3 v úseku Úsilné – Hodějovice. Více než 7 kilometrů dlouhý dálniční úsek bude sloužit jako obchvat Českých Budějovic, který převede tranzitní dopravu mimo jihočeskou metropoli, čímž výrazně uleví místním obyvatelům. Úsek Úsilné – Hodějovice navazuje na úsek Hodějovice – Třebonín, jehož stavba byla zahájena na konci března.

„Jsem rád, že v krátké době zahajujeme stavbu už druhé části obchvatu Českých Budějovic. Dopravní situace pro obyvatele Českých Budějovic není jednoduchá a věřím, že s dokončením celého dálničního obchvatu dojde k jejímu zlepšení,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Dohromady dvacetikilometrový obchvat Českých Budějovic je rozdělen na dva stavební úseky, konkrétně na nyní zahajovanou stavbu úseku D3 0310/I Úsilné-Hodějovice v délce 7,2 kilometrů a na úsek D3 0310/II Hodějovice-Třebonín, jehož stavba byla zahájena 29. března. Součástí stavby úseku Úsilné – Hodějovice bude i vybudování tunelu v délce téměř 1 kilometr. Oba úseky obchvatu budou dokončeny současně.

Na dálnici D3 se dále staví úsek D3 0309/I Bošilec-Ševětín, který měří 8,1 kilometru a bude plně průjezdný už letos v červenci, a úsek v délce 10,7 kilometrů D3 0309/II Ševětín-Borek. Dálnice D3 je nyní nejrozestavěnější dálnicí u nás, najednou se bude stavět skoro 40 kilometrů nové dálnice.

Dálnice D3 bude po svém dokončení sloužit jako hlavní dopravní tepna mezi Prahou a Jihočeským krajem s návazností na dálniční síť v sousedním Rakousku. Po svém dokončení by měla dálnice D3, která bude vedena v trase Praha – České Budějovice – Rakousko, měřit 170 kilometrů. D3 v celé své délce bude součástí evropské silnice E55, která vede ze Skandinávie přes naše území až do Řecka.

Společně s úsekem Úsilné – Hodějovice je aktuálně rozestavěno 255 kilometrů dálnic a silnic I. třídy, z čehož na zelené louce se staví 140 kilometrů dálnic, 52 kilometrů modernizace D1 a 63 kilometrů silnic I. třídy. Aktuální přehled výstavby najdete v interaktivní mapě ŘSD (https://www.mdcr.cz/Mapa#/stavby?filters[]=StavbyRealizace&page=0).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist