https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-zemedelstvi-marian-jurecka-zahajil-pracovni-cestu-do-tanzanie-a-zambie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Ministr zemědělství Marian Jurečka zahájil pracovní cestu do Tanzanie a Zambie

12. dubna 2016 | MZe ČR
Autor: Hynek Jordán
Setkáním s ministrem zemědělství, hospodářských zvířat a rybářství Mwigulu Lameckem Nchembou dnes zahájil ministr zemědělství Marian Jurečka s podnikatelskou misí pracovní návštěvu Tanzanské sjednocené republiky a Zambijské republiky. Na programu cesty, která potrvá do 16. dubna, má podnikatelské semináře, bilaterální jednání a návštěvy farem.

V podnikatelském doprovodu ministra jsou přední čeští producenti a vývojáři zemědělské techniky, posklizňových, zpracovatelských a potravinářských technologií, ale například i genetiky skotu. Část delegace se setká i se zástupci tanzanského Ministerstva energetiky a Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva obchodu a průmyslu Zambie a Zambijské agentury pro rozvoj. Pracovní cesty ministra s podnikateli jsou jedním z kroků, jak hledat nová odbytiště pro české produkty.

Svému tanzanskému kolegovi ministr Jurečka představil české zemědělství a potravinářství a hovořili spolu o oblastech možné spolupráce v sektoru zemědělství a potravinářství. „Díky cestě do Tanzanie navážeme po dlouhé době na kontakty mezi rezorty zemědělství na vládní úrovni, navíc s přidanou hodnotou podnikatelského doprovodu. Abychom získali lepší představu o tanzanském a zambijském trhu, navštívíme farmy, místní pobočky potenciálních distributorů české produkce a případné partnerské podniky. Tato cesta tak má pomoci šířit povědomí a dobré jméno českých výrobků, které zde mají tradici z druhé poloviny minulého století. Navíc jsou Tanzanie i Zambie dobrou vstupní branou do dalších perspektivních zemí v regionu,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

V Tanzanii navštíví česká podnikatelská mise například mléčnou farmu MilkCom. V Zambii se ministr Jurečka setká se svým protějškem Givenem S. Lubindou, ministrem rybářství a hospodářských zvířat Greyfordem Mondem a ministryní průmyslu a obchodu Margaret Mwanakatwe. Kromě na farmy delegace zavítá i na veletrh AGRItech Expo Zambia a bude jednat se zástupci Zambijské rozvojové agentury.

Zemědělství je v Tanzanii nejdůležitějším sektorem, který vytváří čtvrtinu HDP země, zajišťuje 85 % vývozu a zaměstnává 80 % pracovní síly. Vláda vydává na rozvoj zemědělství 7 % rozpočtu. Agrární vývoz z ČR do Tanzanie je minimální, v posledních pěti letech je stabilní pouze vývoz chmele, který se pohybuje od 227 tisíc do 1 milionu Kč. Dovoz z Tanzanie dosahuje v posledních pěti letech hodnot od 61 do 156 milionů Kč. Nejvýznamnější a stabilní položkou dovozu je tabák (v roce 2015 za 115 milionů Kč).

V Zambii je na zemědělství, kde pracuje na 67 % pracovní síly, závislých přes 50 % obyvatel. Na HDP se podílí jen jednou pětinou a omezuje se v zásadě na samozásobování. Základem zemědělské výroby je chov hospodářských zvířat. V posledních letech se celkový vývoz z ČR pohyboval mezi 25 a 150 miliony Kč. Vyváží se hlavně průmyslové stroje, kotle a reaktory, dovoz je zanedbatelný. Nedávno byl zaznamenán jen vývoz inseminačních dávek býčího spermatu v souvislosti s projektem rozvojové spolupráce a jednorázový vývoz sušené syrovátky. Agrární dovoz do ČR roste, přesto je pod hranicí 1 milionu Kč.
Hynek Jordán tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist