Veronika Krejčí "> Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-zivotniho-prostredi-petr-hladik-jednal-v-italii-o-nelegalnim-dovozu-odpadu-do-cr
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR

21. května 2025 | MŽP ČR
Autor: Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534
Ministr Hladík jednal v úterý večer v Římě s italským ministrem životního prostředí a energetické bezpečnosti Gilberto Pichetto Fratinem. Řešili zejména aktuální problém nelegálně převáženého odpadu, se kterým se Česká republika v poslední době výrazněji potýká. Ministr Petr Hladík už letos v březnu vyzval na Radě ministrů životního prostředí Evropskou komisi, aby se problémem aktivně zabývala.

„S italským ministrem životního prostředí jsem řešil především problém s nelegálním odpadem převáženým z Itálie, který končí na mnoha místech u nás v České republice. Ukázal jsem mu tuny italského textilu, který leží složený například v Křižanovicích u Brna a informoval i o dalších místech. Zároveň jsem mu představil tři naše požadavky ke zlepšení situace. První se týká zjednodušení byrokracie a fungování jedné autority, na kterou bychom se jako ČR mohli na Itálii v této problematice obracet. Druhý požadavek se týkal kontrol a větší spolupráce mezi naší Českou inspekcí životního prostředí a italskou environmentální inspekcí. A ten třetí je ohledně větší spolupráce mezi policií a celníky, aby se řešení nelegální přepravy dalo administrativně zrychlit,“ uvedlministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že u italské strany vyjednal podporu a jednání považuje za úspěšné.

„Ministr Gilberto Pichetto Fratin přímo na jednání zadal italským úředníkům MŽP úkol se věcí zabývat a vyjádřil maximální podporu a součinnost v nastavení účinných opatření. Zdůraznil, že i z pohledu Itálie je nutné problém nelegální přepravy odpadu urychleně řešit. Zmínil také, že Itálie nedávno spustila systém kontrol na celostátní úrovni,“ dodává Hladík.

Kromě toho jednali ministři také o evropské klimatické agendě týkající se například automotive, obchodování s emisními povolenkami EU ETS 2 nebo CBAM (uhlíkové clo), ve kterých zastávají obě země shodné pozice.
Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist