https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministri-dopravy-se-v-bruselu-venovali-problematice-snizovani-emisi-sklenikovych-plynu-v-doprave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MD ČR: Ministři dopravy se v Bruselu věnovali problematice snižování emisí skleníkových plynů v dopravě

23. září 2019 | MD ČR
Ministři dopravy členských států EU se v pátek 20. 9. 2019 v Bruselu věnovali snižování emisí skleníkových plynů v dopravě, které mají vést ke klimaticky neutrální Evropské unii. Českou republiku zastupoval náměstek ministra dopravy, Tomáš Čoček. Doprava je jedním z klíčových sektorů, která může ke snížení skleníkových plynů nejvíce přispět.

„Česká republika si je plně vědoma skutečnosti, že doprava je jedním z hlavních znečišťovatelů naší planety. V oblasti pozemní dopravy musí být kladen důraz na podporu systémů městské a příměstské hromadné dopravy. Větší využití železniční dopravy závisí na dekarbonizaci dopravy a rozvoji multimodálního řešení nákladní dopravy“, řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. Téma dekarbonizace dopravy se ministři dotkli u diskuze s evopskou dopravní komisařkou Violetou Buc a místopředsedou evropské investiční banky, Andrew McDowellem. Finská ministryně dopravy rovněž připomněla výzvu Evropské rady k dosažení klimaticky neutrální EU.

U letecké dopravy se ministři dopravy věnovali evropským a mezinárodním nástrojům pro snižování emisí. Mezi významné opatření patří i udržitelné letecké palivo. „Evropa by se tak měla zaměřit na podporu jejich dalšího rozvoje, zejména financováním na poli vědy a výzkumu“, dodává Tomáš Čoček. Projednávána byla rovněž námořní doprava, ketrá představuje 80% celkového mezinárodního obchodu a tak je snaha ještě více přesunout pohyb zboží od pozemní a železniční dopravy směrem k vodní vnitrozemské dopravě.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist