https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministri-eu-jednali-o-prioritach-nemeckeho-predsednictvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministři EU jednali o prioritách německého předsednictví

14. července 2020 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
Ministři životního prostředí členských států EU se 13.-14. července zúčastnili neformální videokonference, organizované nastupujícím německým předsednictvím Rady EU. Diskuze se vedla o třech tématech - Plánu obnovy EU po pandemii covid-19, digitalizaci a životním prostředí a politice EU v oblasti změny klimatu. ČR na jednání zastupoval náměstek Ministerstva životního prostředí Vladislav Smrž.

V rámci projednávání Plánu obnovy po pandemii covid-19 se diskuze soustředila na otázku, jak zajistit, aby byla ekonomická obnova kompatibilní s cíli uvedenými v Zelené dohodě pro Evropu. ČR na jednání zdůraznila, že opatření k obnově ekonomiky EU musí být přizpůsobena potřebám jednotlivých států a sektorů. Z tohoto důvodu musí Plán obnovy respektovat národní priority a princip technologické neutrality. V rámci konference bylo také přijato ministerské prohlášení na téma Plánu obnovy po pandemii covid-19 [1].

Druhý den jednání se diskuze ministrů soustředila na téma navýšení redukčního cíle EU do roku 2030, na němž chce německé předsednictví dosáhnout dohody mezi členskými státy. Některé státy navrhují navýšení redukčního cíle EU do roku 2030 nejméně na 55 %. ČR nicméně zdůraznila, že Evropská komise bude teprve v září tohoto roku vydávat posouzení dopadu navýšení redukčního cíle EU na ekonomiku a individuální sektory. ČR dále upozornila, že jakákoliv diskuze ohledně navýšení redukčního cíle EU do roku 2030 musí reflektovat současnou situaci spojenou s pandemií covid-19 a se souvisejícím propadem ekonomiky EU.

Posledním tématem na programu byla digitalizace a životního prostředí, což je jedna z priorit německého předsednictví.

[1] https://www.bmu.de/en/pressrelease/eu-environment-ministers-call-for-recovery-programme-in-line-with-environmental-and-climate-policy-g/
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist