Tiskové oddělení MŽP "> Ministryně Hubáčková odjela do Hřenska kvůli rozsáhlému požáru v Národním parku České Švýcarsko - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministryne-hubackova-odjela-do-hrenska-kvuli-rozsahlemu-pozaru-v-narodnim-parku-ceske-svycarsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministryně Hubáčková odjela do Hřenska kvůli rozsáhlému požáru v Národním parku České Švýcarsko

25. července 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Od nedělního rána hoří v okolí obce Hřensko lesní porosty. Kvůli pondělnímu zesílení větru došlo k výraznému zrychlení požáru, na místě zasahují desítky jednotek hasičů. Z oblasti byli evakuováni obyvatelé i turisti. Na místo hned v pondělí odpoledne dorazila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která se zúčastnila jednání krizového štábu ve Hřensku.

„Cítila jsem potřebu vidět osobně, co se v NP České Švýcarsko děje a jak probíhají záchranné práce. Jde o požár mimořádného rozsahu v těžkých podmínkách, ve velkém horku a za velkého sucha. Situace je nyní v rukou hasičů, potřebují prostor pro práci. Prosím proto všechny občany, aby se do oblasti nejezdili na požár dívat,“ řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Jakmile skončí záchranné práce, Ministerstvo životního prostředí je připraveno pomoci. Pracovníci správy národního parku území dobře znají, takže v úvahu přichází kromě prací při likvidaci škod také pomoc se zásobováním, rozvážením pitné vody a potravin.

„Nějakou dobu potrvá monitoring území zasaženého požárem. Většinově jde o nepřístupný terén, kde není vysazování pravděpodobné a spíše tam proběhne obnova přirozeným procesem. Požár již ale zasáhl také přístupné části zejména v okolí obce Mezná. Jsme připraveni svolat obce, které jsou součástí národního parku, a společně připravit plán obnovy,“ dodala ministryně Anna Hubáčková.

Kvůli požáru se do ovzduší šíří znečisťující látky, zejména částice menší velikosti, a dále například oxid uhelnatý, těkavé organické látky, polycyklické aromatické uhlovodíky či oxidy dusíku. Vyšší rychlost větrů situaci zhoršuje, protože způsobuje větší rozptyl látek do okolí. V případě vyšších koncentrací znečišťujících látek by si měli dávat pozor zejména náchylní jedinci, kterými jsou děti, starší osoby, těhotné ženy, osoby trpící chronickými potížemi dýchací a/nebo kardiovaskulární soustavy či lidé aktuálně nemocní. Doporučujeme v takovém případě omezit například fyzickou aktivitu ve vnějším prostředí a větrat krátce a intenzivně. Podle ČHMÚ ale v tuto chvíli nepředstavují pozorované koncentrace bezprostřední ohrožení.

Příčina vzniku požáru zatím není známa. Aktuální informace můžete najít na webu NP České Švýcarsko - www.npcs.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist