Dalibor Dostál "> Místo pomoci kontrola. Boj o vodu pro rezervaci velkých kopytníků se komplikuje - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/misto-pomoci-kontrola.boj-o-vodu-pro-rezervaci-velkych-kopytniku-se-komplikuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Místo pomoci kontrola. Boj o vodu pro rezervaci velkých kopytníků se komplikuje

6. června 2023 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Závod s časem, který vede světoznámá rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, poznamenalo nepříjemné zdržení. Poté, co ochránci přírody požádali o pomoc při řešení složité situaci několik institucí, ohlásila se namísto očekávané podpory kontrola. Ta se uskutečnila během dneška.

Největší šok pro zástupce neziskové organizace byl, že se na kontrolu ohlásil úředník, který již dva a půl roku blokuje vznik stabilního napajedla pro rezervaci a má zodpovědnost za nedávný úhyn zubřího mláděte. „Z lidského i etického hlediska je pro mě nepřijatelné komunikovat s kýmkoli, kdo se na smrti zubří samičky podílel. Požádal jsem proto jeho nadřízené, aby na kontrolu vyslali kohokoli jiného. Bohužel, přes příslib řešení této situace se nakonec ke změně nedošlo. Něco takového by se v zemi, jako je Česká republika, stávat nemělo“ zmínil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina, která rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Kontrola se tak konala v mrazivé atmosféře. „Namísto omluvy za smrt vzácného zvířete v hodnotě několika set tisíc jsem musel snášet několik hodin cynického výsměchu,“ doplnil Dalibor Dostál, který s úředníkem zodpovědným za smrt vzácného zvířete přes hrozbu sankcí nekomunikoval. „Myslím, že v podobných situacích je třeba ukázat určitou odvahu a nenechat se podobnými postupy zastrašovat,“ zmínil Dalibor Dostál a navázal: „Velcí kopytníci velmi zdařile kultivují zanedbanou krajinu. Bylo by potřebné, aby se podobným způsobem kultivovalo i celkové prostředí v České republice.“

Uspořádání kontroly namísto potřebné pomoci je pro populární rezervaci velmi špatná zpráva. Kvůli blížícímu se létu je důležitý každý den. Právě kvůli kontrole však byla před několika dny zrušena plánovaná schůzka, která měla povolení pro napajedlo významně posunout. Zvolený postup není šťastný nejenom pro samotnou rezervaci, ale ani pro celkové prostředí v České republice. „Pokud se bude veřejnost a charitativní organizace bát požádat politiky o pomoc, když se ocitnou v nouzi, nepřinese to nic dobrého. V této situaci by měla panovat atmosféra vzájemné důvěry,“ zmínil Dalibor Dostál.

Pro ochranářskou společnost není současná situace novinkou. Když před několika lety požádala o pomoc při dokončení rezervace, následovalo na dvacet kontrol během jediného roku. Ty měly za cíl neziskovou organizaci finančně zlikvidovat. Díky pomoci veřejnosti a firemních dárců se tehdy podařilo rezervaci ekonomicky zachránit.

O rozlehlé území bývalého vojenského prostoru se dlouhodobě zajímají developerské společnosti i spekulanti s pozemky. Přes některé úředníky se pak prostřednictvím kontrol snaží rezervaci zastrašovat nebo ji dostat do neřešitelných problémů. „Na druhou stranu je třeba ocenit, že velká část úředníků se chová vynikajícím způsobem a rezervaci pomáhá nad rámec svých pracovních povinností, protože vidí, že její přínosy pro životní prostředí i pro veřejnost jsou obrovské,“ uzavřel Dalibor Dostál.
Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist