Klára Černá/Milan Oppa "> Mladá orlice se díky spolupráci záchranných stanic v Třeboni a Pasíčkách vrací do přírody - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mlada-orlice-se-diky-spolupraci-zachrannych-stanic-v-treboni-a-pasickach-vraci-do-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český nadační fond pro vydru: Mladá orlice se díky spolupráci záchranných stanic v Třeboni a Pasíčkách vrací do přírody

5. září 2023 | Český nadační fond pro vydru
Autor: Klára Černá/Milan Oppa, tel: +420 606 077 757/ +420 776 676 666
Společná tisková zpráva Třeboňské záchranné stanice a Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka - 5.9.2023

Mladá orlice se díky spolupráci záchranných stanic v Třeboni a Pasíčkách vrací do přírody. Letošní samička orla mořského, kterou koncem května lidé nalezli poraněnou na Třeboňsku, se navrací do volnosti. Orlice se díky péči ošetřovatelů a veterinářů v Třeboni ze zranění hrudní kosti zcela zotavila a následně se úspěšně „rozlétala“ v Pasíčkách. Díky příkladné spolupráci obou neziskových organizací zapojených do Národní sítě záchranných stanic tak vzácný dravec dostal novou šanci na život. Do přírody se vrátí v polovině tohoto týdne.


Orli mořští s rozpětím křídel až 2,5 metru patří mezi skutečně majestátní dravce. I ti se však někdy dostanou do úzkých. Tak jako mladá samice, jež si z neznámého důvodu poranila hrudní kost. Potkalo ji štěstí v neštěstí v podobě výletníků, kteří ji včas nalezli a zavolali na pomoc pracovníky Třeboňské záchranné stanice. „Zda se tohle letošní mládě zranilo při nepodařeném prvním letu z hnízda nebo později došlo ke srážce s překážkou, autem apod. nevíme“, vysvětluje vedoucí ošetřovatelského týmu v Třeboni, Klára Černá. „Mladí jedinci se ale mnohdy i z větších úrazů až překvapivě dobře zotavují, a také tentokrát to dobře dopadlo. Díky péči „našich“ veterinářů z centra Vetpoint v Třeboni a dlouhé rekonvalescenci se tahle pacientka zcela zotavila a tento týden se vrátí do přírody“, říká s radostí v hlase Klára. Po více než dvouměsíčním léčení se začátkem srpna mladá orlice z Třeboně přestěhovala do rozletové voliéry ve východočeských Pasíčkách. „V naší stanici nedisponujeme dostatečně velkými prostory pro přípravu velkých dravců na vypuštění, jsme proto v tomto směru odkázáni na výpomoc dalších členů Národní sítě záchranných stanic. Často spolupracujeme s nám nejbližšími spřátelenými stanicemi v Rozovech a Hrachově, tentokrát zde ale měli v „rozletovkách“ plno. Pomocnou ruku nám naštěstí podali z východočeské stanice v Pasíčkách, za což jsme velice vděční“, doplňuje Klára. „Orlice v naší prostorné rehabilitační voliéře strávila zhruba tři týdny a nyní je připravena vrátit se ven. Vypustíme ji tady na Pardubicku. Mladí orli mořští se přirozeně toulají po krajině daleko od svého rodiště, tudíž není nutné je nikam speciálně převážet. Potravu v nejbližších dnech určitě najde a snadno si brzy přeletí, kam bude potřebovat. Máme stejně jako třeboňští kolegové ohromnou radost, že jsme mohli být při záchraně tohoto krásného a ohroženého dravce nápomocni a přejeme „královně oblohy“ šťastný let!“, uzavírá s úsměvem Milan Oppa, hlavní ošetřovatel Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka.
Více informací o činnosti obou záchranných stanic a možnostech jejich podpory lze nalézt na webech www.vydry.org a www.pasicka.cz a jejich sociálních sítích.

Kontakt pro novináře:
Klára Černá, ZS Třeboň – tel. +420 606 077 757
Milan Oppa, ZS Pasíčka – tel+420 776 676 666
Klára Černá/Milan Oppa, tel: 420 606 077 757/ 420 776 676 666
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist