https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mladi-zeleni-na-svem-snemu-vypovedeli-memorandum-se-stranou-zelenych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Mladí zelení: Mladí zelení na svém sněmu vypověděli memorandum se Stranou zelených

19. února 2019 | Mladí zelení
Nesouhlasíme s politickými kroky Strany zelených, které byly učiněny v posledních týdnech. Nehodláme nadále spolupracovat se stranou, jež nedokáže být věrná ani svému názvu, natož svému programu. K tomuto rozhodnutí nás vedly následující důvody. Vyjednané podmínky koalice pro Evropské volby s politickými subjekty TOP 09, STAN a LES jsou v naprostém rozporu se zelenou politikou jako takovou. Klíčové osobnosti koalice, Stanislav Polčák, Luděk Niedermayer a Jiří Pospíšil, působily v současném volebním období v Evropském parlamentu. Opakovaně hlasovali proti ochraně whistleblowerů, společnému postupu proti daňovým rájům, zpřísnění emisních limitů, rychlejšímu odstoupení od podpory fosilních paliv a proti zavedení společné evropské minimální mzdy.

Míníme, že Strana zelených v této koalici nebude schopna prosadit hodnoty zeleného programu, a tím pádem zklame své voliče, kteří v ně věří. Republiková rada Strany zelených a Předsednictvo Strany zelených projevily ochotu zasednout do frakce EPP Evropského parlamentu, kde v současné době figurují strany jako jsou Fidesz Viktora Orbána a Forza Italia Silvia Berlusconiho. Ani CDU rozhodně nekráčí cestou, kterou bychom považovali*y za správnou. Tyto subjekty jednoznačně bojují proti Evropě, jakou chceme my, jakou chce Federace mladých evropských zelených a jakou chce celé zelené evropské hnutí sjednocené v European Green Party a frakci Greens/EFA.

Právě konzervativní strany sdružené v EPP změně směrem k sociální, lidskoprávní a klimaticky spravedlivé Evropě dlouhodobě brání. Evropu ruku v ruce s nimi nezachráníme, naopak přispějeme k jejímu rozkladu.

Mladí zelení se dlouhodobě hlásí k zelené politice a s tou je, podle nás, současné jednání Zelených v přímém rozporu. Jakožto mladí a zeleně smýšlející lidé se neztotožňujeme s vizí Evropy, kterou zastává TOP 09, STAN a EPP. Chceme Evropskou unii, která nám všem bude garantovat rovnost, lidská a sociální práva, kvalitní životní prostředí a která bude založena na principu solidarity, sounáležitosti a společném řešení výzev 21. století.

Nechceme však Evropskou unii, na jejichž hranicích umírají lidé utíkající před válkou a která je obehnaná plotem, ani Evropskou unii, která se utápí v sociální a klimatické krizi. Stejně jako tato „proevropská“ koalice se obáváme zániku Evropské unie, uvědomujeme si však, že má-li dále pokračovat, musí se zásadně proměnit. Právě konzervativní strany sdružené v EPP změně směrem k sociální, lidskoprávní a klimaticky spravedlivé Evropě dlouhodobě brání. Evropu ruku v ruce s nimi nezachráníme, naopak přispějeme k jejímu rozkladu. Víme, že zelená politika je budoucností. A těšíme se, že zelenou politiku budeme podporovat a pomáhat jí dostat se dál a dál. Budeme tak dělat v souladu s hodnotami evropských Mladých zelených. Nevylučujeme samozřejmě spolupráci s jednotlivými členkami Zelených, nebo spolupráci se Zelenými v budoucnosti, ne však dále na základě memoranda. Strana zelených v tuto chvíli v našich očích zelenou politiku nereprezentuje a není pro nás stranou, jíž bychom jako generace, která po Vás bude svět přebírat, beze strachu svěřili svou budoucnost.

Za Mladé zelené a předsednictvo Mladých zelených Magdaléna Hajdučková a Barbora Mudrová, spolumluvčí Mladých zelených.
tisknout poslat  twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist