Lucie Ješátková "> Modernizační fond otevírá školám cestu k energetické soběstačnosti: tři miliardy poskytne na výstavbu pasivních mateřských, základních a středních škol - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/modernizacni-fond-otevira-skolam-cestu-k-energeticke-sobestacnosti-tri-miliardy-poskytne-na-vystavbu-pasivnich-materskych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Modernizační fond otevírá školám cestu k energetické soběstačnosti: tři miliardy poskytne na výstavbu pasivních mateřských, základních a středních škol

3. října 2023 | MŽP ČR
Autor: Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Zřizovatelům mateřských, základních a středních škol nabízí Modernizační fond jedinečnou možnost výstavby energeticky efektivních školních budov. Krajům to přinese nové kapacity pro vzdělávání dětí a mladých lidí, které v dnešní době chybí. Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR vyčlenilo tři miliardy korun z Modernizačního fondu na výstavbu školních budov v pasivním energetickém standardu nebo ještě úspornějších nulových a plusových budov škol. Výzva potrvá od poloviny října do konce listopadu.

„Tato výzva má jednoznačný cíl – podpořit energetickou soběstačnost mateřských, základních a středních škol. Zřizovatelům škol přispějeme až 200 milionů korun na výstavbu budov s vysokou úsporou tepelné energie a nízkými náklady na svůj provoz, které poskytují studentům a učitelům zdravé a komfortní prostředí. Zároveň chceme přispět k řešení nedostačující kapacity základních i středních škol, se kterou se aktuálně potýkají například obce v prstenci kolem Prahy a ve středních Čechách,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Města a obce dlouhodobě požadují, aby vláda uvolnila dostatek peněz pro předškolní i školní zařízení, díky kterým by mohly zajistit jejich dostatečné kapacity. Tyto požadavky jsme vyslyšeli. Chceme rodičům vytvořit podmínky, které jim umožní lepší slaďování rodinného a profesního života. I proto Ministerstvo práce a sociálních věcí už letos uvolnilo na budování dětských skupin zhruba osm miliard korun, ze kterých obce mohou pokrýt až sto procent nákladů od nákupu budov až po jejich rekonstrukci či vybavení. Nyní kolegové z Ministerstva životního prostředí vyčleňují další tři miliardy, které obce mohou využít na rekonstrukci a výstavbu kapacit mateřských, základních a středních škol. Věřím, že i díky tomu dojde v následujících měsících k výraznému zlepšení situace,“ uvedl Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí.

Dotační výzva č. 3/2023 je vyhlášena z Modernizačního fondu v programu ENERGov zaměřeném na zvýšení energetické účinnosti ve veřejných budovách a infrastruktuře. Výzva míří na výstavbu školních budov, které jdou nad rámec běžných standardů a jsou navrženy tak, aby minimálně zatěžovaly životní prostředí. Zelenou díky výzvě dostane výstavba pasivních budov využívající ve vyšší míře energii z obnovitelných zdrojů, dále výstavba nulových budov, které samy pokryjí veškerou svou spotřebu energie z vlastních obnovitelných zdrojů, ale i budov plusových produkujících více energie, než samy dokáží spotřebovat.


Investice do budoucnosti škol

Míra finanční podpory se bude pohybovat mezi 30–50 % v závislosti na energetické efektivitě budovy. Maximální částka na jeden projekt je 200 milionů korun, celková alokace pro tuto výzvu představuje tři miliardy korun.

„Přednost při získání finanční podpory budou mít projekty s platným stavebním povolením nebo alespoň podanou žádostí o stavební povolení. Pro ně je vyčleněna třetina z celkového objemu peněz. Upřednostněny budou i kladně hodnocené projekty z 10. výzvy Operačního programu Životní prostředí, které spadly do tzv. zásobníku projektů a mají platné stavební povolení nebo alespoň podanou žádost o stavební povolení,“ uvádí Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.


Kdo a jak může žádat?

Jedním z projektů, který čeká na spuštění výzvy, je nová svazková základní škola LOŠBATES v obci Louňovice „Potřeba výstavby nové základní školy přišla spolu s výsledky demografické studie v roce 2016. Tato studie jasně potvrdila to, čeho jsme se popravdě v té době začínali obávat, a sice, že stávající kapacity v okolních základních školách, kam chodily naše děti, brzy nebudou stačit. Oslovil jsem proto okolní obce s návrhem na vytvoření dobrovolného svazku obcí za účelem výstavby nové základní školy. Následně vznikl dobrovolný svazek obcí LOŠBATES (obce Louňovice, Štíhlice, Tehovec a Svojetice), jehož cílem je vybudovat moderní základní školu, která bude ve všech směrech splňovat požadavky jednadvacátého století. Aktuálně máme stavební povolení, hotovou realizační projektovou dokumentaci, probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby a rádi bychom co nejdříve začali s výstavbou,“ říká starosta obce Louňovice Josef Řehák s tím, že škola LOŠBATES bude sloužit také jako komunitní centrum.

O dotaci na výstavbu nové ekologické školské infrastruktury se může ucházet široké spektrum subjektů, například obce, svazky obcí, kraje, městské části hlavního města Prahy, výzkumné instituce, nadace, církve a další. Příjem žádostí bude spuštěn 16. října 2023 ve 12 hodin a ukončen 30. listopadu 2023 ve 12 hodin. Podání žádosti probíhá on-line přes Agendový informační systém SFŽP ČR (AIS SFŽP ČR) na internetových stránkách https://zadosti.sfzp.cz. Projekty musí být realizovány nejpozději do pěti let od vydání rozhodnutí.

Výzva ENERGov č. 3/2023 – podmínky a dokumenty: https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/modernizacni-fond/vyzvy/detail-vyzvy/?id=25

Modernizační fond byl založen Evropskou komisí v roce 2021 s cílem poskytnout do roku 2030 členským zemím Evropské unie miliardové investice z výnosů emisních povolenek na urychlení dekarbonizace české energetiky a přechodu na klimaticky neutrální společenství. Celková částka, která bude dostupná pro Českou republiku, se odvíjí od cen na trhu emisních povolenek a je odhadována na 500 miliard korun. Investice jsou příjmem Státního fondu životního prostředí ČR a budou postupně rozdělovány v 10 dotačních programech na podporu nízkouhlíkových technologií, modernizaci energetických systémů a zlepšení energetické účinnosti.

Video s konkrétním příkladem základní školy v Louňovicích: https://youtu.be/8XA_BNHLs54
Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist