https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mokradni-ucebna-v-jihlave-otevrena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Mokřady - ochrana a management: Mokřadní učebna v Jihlavě otevřena

27. listopadu 2016 | Mokřady - ochrana a management
Autor: Mgr. Jaromír Maštera, tel: 732877955
Nová přírodní učebna zaměřená na mokřady byla pro veřejnost otevřena ve čtvrtek 24. listopadu 2016 u rybníka Kalvárie v Jihlavě. Slavnostního přestřižení pásky se ujali náměstek primátora Ing. Jaromír Kalina a zástupkyně Nadace Partnerství Ing. Zuzana Šeptunová. Projekt mokřadní učebny Kalvárie finančně podpořila Nadace Partnerství a MOL v rámci programu Zelené oázy.
Na celém projektu mokřadní učebny spolupracoval spolek Mokřady – ochrana a management se základní školou Otokara Březiny v Jihlavě. Společnými silami v lokalitě poblíž této základní školy vytvořili dvě menší drobné vodní plochy (tůně), provedli prořezávku dřevin v ploše budoucích tůní, vytvořili menší zimoviště pro obojživelníky z přírodního materiálu (dřevo a tráva), přístupový chodník ze zeminy i povalový chodník a vyrobili a osadili sem tři informační cedule o mokřadech, tůních a zimovištích.
Smyslem přírodní učebny je přitáhnout děti v rámci výuky do přírody. Žáci budou v mokřadu provádět sledování, měření a pozorování, k čemuž jim pomohou přístroje a pomůcky, které jim byly pořízeny. Důležitá je také příručka Deník badatele, kterou vydalo Sdružení Krajina a v rámci tohoto projektu byl proveden její dotisk. Nová přírodní učebna bude sloužit i široké veřejnosti, která se zde může něco dozvědět o životu v mokřadech.
V rámci projektu mokřadní učebny Kalvárie vznikla i druhá učebna, a to na Lesnovských mokřadech u Jihlavy. Zde na jaře dvě třídy dětí ze ZŠ Otokara Březiny ručně vyhloubili další tři tůně, které doplnily mokřadní biotopy v této lokalitě.
Projekt mokřadní učebny Kalvárie se inspiroval podobným projektem Sdružení Krajina, který byl realizován v Novém Městě na Moravě. U Kalvárie je to v podstatě malá ukázka toho, co spolek Mokřady – ochrana a management dělá ve volné krajině. V současné době se stará o zhruba 30 mokřadních lokalit, provádí zde praktickou péči a pořádá každoročně několik akcí pro veřejnost, převážně v přírodě.
Mgr. Jaromír Maštera, tel: 732877955 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist