Jiří Římánek "> Mokřady ve vestibulu krajského úřadu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mokrady-ve-vestibulu-krajskeho-uradu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Institut pro udržitelný rozvoj o. p. s.: Mokřady ve vestibulu krajského úřadu

Nová výstava ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje přiblíží návštěvníkům, v čem spočívá přínos mokřadů a tůní pro přírodu i pro život lidí. Výstavu připravil Institut pro udržitelný rozvoj, který se za podpory Libereckého kraje a ve spolupráci s další neziskovou organizací Čmelák – Společnost přátel přírody zabývá přípravou a realizací projektů mimo jiné na zadržování vody v krajině, kam patří právě i revitalizace mokřadů a budování tůní.
Výstava potrvá do úterý 26. září.
Na 12 panelech návštěvníci zhlédnou, pro které živočichy i rostliny jsou mokřady důležitým prostředím, jak probíhá příprava revitalizačních projektů a co přinášejí mokřady i nám lidem. Pořadatelé předpokládají, že návštěvníci mnohé rostliny či živočichy uvidí poprvé právě až na výstavních panelech, vzhledem k tomu, že v přírodě se s nimi lze dnes setkat již jen vzácně.
Záchrana vzácných druhů rostlin se neobejde bez aktivní péče o ně. IPUR a Čmelák za podpory Libereckého kraje usilují o zvýšení počtu lokalit s vlhkými loukami, mokřady a revitalizovanými nebo novými tůněmi. Jedním z vhodných přístupů k zadržování vody v krajině je také přerušování alespoň části meliorací na vhodných místech a svedení vody z nich do vybudovaných tůní.
Příkladem k následování může být areál Mokřady Jablonné v Podještědí, který Čmelák ve spolupráci s IPUR buduje již od roku 2005 a který má dnes rozlohu 98.542 m2. Postupně zde vznikly dvě soustavy tůní, kterých je tu celkem již 31. Areál se stal nejen domovem celé řady chráněných rostlin a živočichů, ale také vyhledáváným cílem výletů i každodenní rekreace místních obyvatel. Na příkladu Mokřadů Jablonné se Čmelák a IPUR snaží ukázat, jak by v okolí našich měst a vesnic mohla vznikat podobná atraktivní místa pro lidi i pro přírodu.
Pořadatelé výstavy nabízejí všem, kdo by podobné areály chtěli vybudovat, pomoc s přípravou projektů i získáním dotací na jejich realizaci.
Bližší informace:
Jan Korytář, tel. 776 561 736, www.cmelak.cz
Jiří Římánek, tel. 777 124 879, e-mail: rimanek@ipur.cz, www.ipur.cz
Dagmar Najmanová, tel. 732 592 223, e-mail: dagmar.najmanova@cmelak.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist