https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/monitoring-porazene-stromy-nejsou-pravdepodobne-dokonce-ani-evidovany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Monitoring: poražené stromy nejsou pravděpodobně dokonce ani evidovány

23. června 2002 | Hnutí Duha
Zaměstnanci národního parku přesto mají čas, aby honili své oponenty

Některé poražené stromy v prvních zónách šumavského národního parku nejsou evidovány, ačkoli to interní pravidla jeho správy nařizují. Kmenům totiž chybí vyražený číselný punc, který umožňuje jejich přesnou identifikaci. Zjistil to pravidelný monitoring členů a spolupracovníků Hnutí DUHA, kteří sledují dopady kácení na nejcennější části Šumavy. Zjištění oznamují České inspekci životního prostředí a policii, které se případem mizení šumavského dřeva dlouhodobě zabývají.

Chybějící punc může znamenat, že pokácené dřevo chybí v hospodářské evidenci. V případě, že stromy někdo nelegálně odveze, zůstane jediným důkazem o jejich existenci pařez - písemné záznamy chybějí. Zisk z prodeje by potom mohl jít někomu do jeho vlastní kapsy.

Na jednom místě Ptačí slati nalezli spolupracovníci Hnutí DUHA 56 klád neznačených a 28 opuncovaných, na jedné z lokalit Ztracené slati byl poměr dokonce 64 neznačených ku 12 opuncovaným. Monitoring označování kmenů tento víkend proběhl na čtyřech místech - shodou okolmostí byly neoznačené kmeny nalezeny tam, odkud se v minulosti ztratilo dřevo.

Monitoring komplikovali nikoli profesionální strážci, ale lesníci správy národního parku, kteří spolupracovníky Hnutí DUHA soustavně sledovali. Dva z nich přistihli v I. zóně národního parku, čtyři pak v klidové oblasti II. zóny. Neudělili jim blokovou pokutu, ale zahájí správní řízení.

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, řekl:
"Šest účastníků monitoringu dostane pokutu, ale první, kdo porušil zákon, bylo ministerstvo životního prostředí. Kužvartův úřad totiž už šest měsíců blokuje vydání rozhodnutí pro vstup Hnutí DUHA do prvních zón národního parku, ačkoli podle zákona má na rozhodnutí jeden měsíc. Je zajímavé, že lesníci neuhlídají dřevo a nevšimnou si vrtulníku, ale dokáží zaznamenat vstup několika osob do první zóny. Monitoring ukazuje, že problémů na Šumavě bude zřejmě mnohem víc, než se původně zdálo a proto v něm budeme pokračovat. "

Kontakt:
Jaromír Bláha, tel: 0602-440508
Karolína Šůlová, mluvčí Hnutí DUHA, tel: 02-22513859, 0604-202470

Poznámky:
[1] Již šesst měsíců ministerstvo životního prostředí blokuje rozhodnutí o vstupu pověřených členů a spolupracovníků Hnutí DUHA do první zóny šumavského národního parku. Tím, že rozhodnutí doposud nevydalo, znemožňuje odvolání k rozkladové komisi ministra, který už jednou v obdobném případě rozhodl, že veřejná kontrola je v zájmu šumavské přírody. Hnutí DUHA se proto rozhodlo, že začne stav prvních zón sledovat kvůli úřednickým průtahům již i bez povolení.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist