https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mpo-vyhlasilo-nove-vyzvy-na-modernizaci-lokalnich-distribucnich-siti.pripravena-je-1-miliarda-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: MPO vyhlásilo nové výzvy na modernizaci lokálních distribučních sítí. Připravena je 1 miliarda korun

27. prosince 2023 | MPO ČR
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo dvě nové výzvy na podporu modernizace lokálních distribučních sítí (LDS) z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). V rámci obou výzev budou moci provozovatelé soustav podávat žádosti od 2. dubna 2024 do 30. prosince 2024. Výzvy umožní úsporu energií v LDS a navýšení jejich kapacity.

Provozovatelé lokálních distribučních sítí (LDS) budou moci v příštím roce žádat o dotace na jejich modernizaci. Připravena je 1 miliarda korun v rámci dvou dotačních výzev z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK).

„Modernizace lokálních distribučních soustav nám pomůže v úsilí rozvíjet českou energetiku. Tyto dvě výzvy podpoří jejich provozovatele při nákupu zařízení omezujících ztráty v distribuční soustavě a pomohou do ní také instalovat chytré prvky, což spotřebitelům dá možnost lépe řídit svou spotřebu elektřiny a tím snižovat své výdaje,“ popisuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Cílem výzvy Energetická infrastruktura – úspory v LDS je úspora primární energie při distribuci elektřiny. Přičemž podpora se vztahuje na nákup a instalace transformátorů, trafostanic a dalšího dovybavení.

Cílem výzvy Energetická infrastruktura – OZE v LDS je posílení kapacity lokálních distribučních sítí a navýšení jejich připojitelného výkonu OZE formou rozvoje chytrých sítí a konvenčního posílení sítí. Podpora se vztahuje jednak na modernizaci silové infrastruktury, tak na instalaci chytrých prvků distribučních sítí.

„Věříme, že výzvy zaprvé efektivním způsobem podpoří naplňování cílů v oblasti energetické účinnosti, která je jedním ze základních pilířů přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. Zadruhé očekáváme rychlejší rozvoj chytrých sítí a konvenční posílení sítí v Česku, který je nezbytný pro rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie,“ říká vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha.

Alokace pro každou výzvu je stanovena ve výši 0,5 miliardy korun. Pro obě výzvy platí, že oprávněnými žadateli jsou provozovatelé distribučních soustav, ke kterým je připojeno méně než 90 000 odběrných míst zákazníků. Maximální výše podpory je stanovena na 50 % z prokázaných způsobilých výdajů. V případě výraznějšího převisu kvalitních projektů je Řídicí orgán OP TAK oprávněn alokaci na každou výzvu adekvátně navýšit.

Zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje tzv. Zelenou linku 800 800 777

Podrobnější informace k výzvám naleznete zde:
Energetická infrastruktura – úspory v LDS - https://www.mpo.cz/cz/podnikani/dotace-a-podpora-podnikani/optak-2021-2027/aktivity/energeticka-infrastruktura/energeticka-infrastruktura-_-uspory-v-lds-_-vyzva-i----278888/
Energetická infrastruktura – OZE v LDS - https://www.mpo.cz/cz/podnikani/dotace-a-podpora-podnikani/optak-2021-2027/aktivity/energeticka-infrastruktura/energeticka-infrastruktura-_-oze-v-lds-_-vyzva-i---278880/
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist