https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mykologove-nasli-vzacny-hrib-rudonachovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSOP Klenice: Mykologové našli vzácný hřib rudonáchový

16. září 2020 | ČSOP Klenice
Autor: Ondřej Kořínek, tel: 725732474
Mykologové našli hřib rudonachový hned na dvou místech Mladoboleslavska. „Jeden jsme našli ve svahu na Chlumu. Neutrhli jsme ho, a to nejen proto, že nechceme platit pokutu, ale vyfotili jsme ho a zakryli listím,“ hlásil jeden z mykologů.

Na jiné vycházce pak byli kromě hřibu rudonachového nalezeni také hřib plavý, hřib satan, hřib LeGalový, hřib Quéletův.

Hřib rudonachový v minulosti označil profesor a mykolog Josef Velenovský za nejkrásnější z českých hřibů. Poprvé byl popsán již v roce 1909, jeho klobouk dosahuje až 150 mm. Je zbarven od žluté po hnědočervenou barvu, přičemž při dotyku velmi rychle modrá.

Hřib se vyskytuje v nížinách a je většinou vázaný na doubravy, rád osídluje také rybniční hráze. Najít jej lze od června do září. Nutno připomenout, že patří mezi jedovaté a způsobuje žaludeční problémy. Je třeba však myslet na to, že patří mezi kriticky ohrožené druhy v červeném seznamu. Naše vyhláška však na něj nepamatuje. Ohrožen je lesnickými zásahy a sbíráním neznalých houbařů.

U nás nebyl dlouho nalezen na jeho obvyklých místech. V posledních letech byl objeven nejen na Mladoboleslavsku, ale také na Nymbursku a Táborsku nebo v přírodním parku Džbán.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist