Milan Trachta "> Mysli na lesy a vyhraj foťák! FSC ČR zahájila nový ročník úspěšné fotosoutěže - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mysli-na-lesy-a-vyhraj-fotak-fsc-cr-zahajila-novy-rocnik-uspesne-fotosouteze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

FSC ČR: Mysli na lesy a vyhraj foťák! FSC ČR zahájila nový ročník úspěšné fotosoutěže

30. září 2022 | FSC ČR
Autor: Milan Trachta, tel: milan.trachta@czechfsc.cz
Organizace FSC ČR zahájila dnes, tedy na FSC Friday, již devátý ročník fotografické soutěže, která patří mezi největší s environmentální tematikou v ČR. Nese název „Mysli na lesy“ a jejím hlavním tématem je přírodě blízké lesní hospodaření a ochrana lesů před negativními dopady klimatické změny. Každý z nás totiž může lesům pomoci svou odpovědnou spotřebou a výběrem dřevěných výrobků z přírodě blízkých lesů, například těch s logem FSC (Forest Stewardship Council). Soutěž bude probíhat od 30. září do 30. listopadu 2022 a na vítěze čeká fotoaparát, fotografický workshop a další ceny v celkové hodnotě 90 tisíc. Patronem fotosoutěže je i tento rok celosvětově známý fotograf Martin Rak.

V uplynulých ročnících bylo do fotosoutěže zasláno přes 30 000 fotografií a zapojilo se více než 8000 soutěžících, kterým není stav českých a světových lesů lhostejný. Jednou z cest, jak lesům pomoci, je rozšíření povědomí o přírodě blízkých formách lesního hospodaření a také o odpovědné spotřebě dřevěných výrobků.

Tento způsob hospodaření vytváří odolnější porosty s vyváženou druhovou skladbou a v současné době je považován za jeden z nejlepších způsobů přípravy lesů na klimatické změny. Pomoci českým lesům ale může úplně každý, i když není lesník. Například dodržováním tzv. Zeleného desatera , které pro širokou veřejnost připravilo FSC ČR.

Patronem a členem poroty fotosoutěže je Martin Rak, který má na svém kontě mnoho prestižních ocenění (EISA Maestro, International Photo Awards IPA, Prix de la Photographie Paris Px3) v oblasti krajinářské fotografie. Ten ke své podpoře FSC fotosoutěže dodává. “Les a stromy jsou jedním z mých hlavních fotografických motivů a venku v přírodě trávím i většinu volného času. Proto mi není lhostejné, jak naše lesy vypadají, respektive budou v příštích letech a desetiletích vypadat. Že podpořím další ročník fotografické soutěže „Mysli na lesy“ pro mě tedy bylo úplně jasné, nebylo ani potřeba se rozmýšlet. Opět zde budu jedním z porotců a jako jednu z hlavních cen rád poskytnu individuální fotografický workshop”.


Pravidla fotosoutěže
Fotosoutěž „Mysli na lesy“ se uskuteční od září do listopadu, což je ideální období k návštěvě pestrobarevných lesů, jejichž krásu a rozmanitost mohou soutěžící zachytit na fotografiích.

Snímky mohou soutěžící zasílat až do 30. listopadu 2021, prostřednictvím webových stránek myslinalesy.cz

Pro účastníky jsou připraveny zajímavé a hodnotné ceny, které obdrží autoři fotografií na prvních třech místech. Výběr vítězných fotografií bude v rukou odborné poroty z řad profesionálních fotografů a zástupců partnerů fotosoutěže. Vítězové se mohou těšit na digitální fotoaparát Canon, fotografický workshop s Martinem Rakem nebo voucher od jednoho z letošních partnerů, kterým je IKEA. Vedle toho získají všichni vítězové také předplatné časopisu FotoVideo a dárkový balíček od FSC ČR.


Proč myslet na lesy
„Klimatická změna ohrožuje i naše lesy. Ty je třeba chránit šetrným a přírodě blízkým hospodařením, které je pomáhá zachovat i pro další generace a celou společnost. Budeme rádi, když se všichni, kterým na lesích záleží, k podpoře zachování lesů přidají s námi i se svým fotoaparátem v ruce a zúčastní se naší soutěže“, dodává ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Svoji podporu myšlence odpovědného a přírodě blízkého lesního hospodaření a spotřeby dřevěných výrobků vyjádřily také společnosti, které jsou partnery devátého ročníku fotosoutěže – společnosti Canon (hlavní partner) a IKEA. Mediálním partnerem letošního ročníku je časopis FotoVideo.

Symbolické je také zahájení fotosoutěže na FSC Friday, který celosvětově připomíná důležitost šetrného lesního hospodaření a připadá vždy na poslední pátek v září.

Podmínky soutěže a vyhlášení výsledků
Fotografie a videa mohou soutěžící posílat prostřednictvím formuláře na webových stránkách myslinalesy.cz , kde najdou podrobné podmínky účasti v soutěži a galerie fotografií zaslaných do soutěže.


O FSC ČR
Základní ideou mezinárodní organizace FSC (Forest Stewardship Council) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené světové lesy. Proto FSC vytvořilo prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Logo FSC na výrobku pak znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem.

Národní kancelář FSC ČR již více než deset let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice. Jedním z cílů FSC ČR je také informování a vzdělávání o odpovědné spotřebě a možnostech podpory šetrného a přírodě blízkého hospodaření v lesích. Další informace také na: www.czechfsc.cz a http://www.myslinalesy.cz/.

Kontakt:
Ing. Tomáš Duda, ředitel FSC ČR, tel.: 737 406 093, e-mail: tomas.duda@czechfsc.cz
Milan Trachta, tel: milan.trachta@czechfsc.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist