Lucie Ješátková "> MŽP i MPSV začínají využívat vodíková auta. Resorty pokračují v obnově vozového parku směrem k udržitelnosti - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mzp-i-mpsv-zacinaji-vyuzivat-vodikova-auta.resorty-pokracuji-v-obnove-vozoveho-parku-smerem-k-udrzitelnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: MŽP i MPSV začínají využívat vodíková auta. Resorty pokračují v obnově vozového parku směrem k udržitelnosti

14. června 2023 | MŽP ČR
Autor: Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Následující rok bude Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo životního prostředí využívat pronajatá auta na vodíkový pohon. Dnes si je na Úřadu vlády od výrobce převzali ministři Marian Jurečka a Petr Hladík. Každé ministerstvo obdrželo jeden vůz. Jde o další krok, kterým resorty obnovují svoji vozovou flotilu a k této obměně využívají výhradně nízkoemisní či zcela bezemisní auta. Provozem ekologických vozidel na alternativní pohon oba resorty zároveň uspoří náklady na běžný provoz.

„Chceme tato auta důkladně otestovat, prověřit jejich fungování pro naše využití a porovnat, jak se nám vyplatí oproti klasickým spalovacím vozidlům. Po roce intenzivního provozu zjistíme všechny klíčové parametry. Pak vyhodnotíme, jestli se nám vyplatí třeba právě auto na vodík. Jde o velmi zajímavý způsob pohonu, který je ekologický, udržitelný, ale také běžně využitelný bez zdlouhavého nabíjení,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zákon od prosince 2022 jednotlivým resortům nařizuje, aby při pořizování nových vozů do své flotily prostřednictvím veřejných zakázek měly podíl nízkoemisních vozidel ve výši bezmála 30 %. MPSV od letošního června jde na základě interní směrnice ještě dál a pořizuje výhradně bezemisní nebo nízkoemisní vozidla. Jedinou výjimku tvoří speciální vozidla, která se řídí zvláštními pravidly. „V současné době už auta na konvenční pohon vůbec nekupujeme. Uvědomujeme si, že musíme jít příkladem, chováme se proto maximálně ekologicky a zodpovědně. To se projevuje i v obnově našeho vozového parku,“ dodal ministr Jurečka. Resort nyní kromě vodíkové Toyoty Mirai, kterou dnes převzalo, využívá také auta na alternativní pohon od Škody. Jde o taktéž pronajatý plně elektrický Enyaq a zakoupený nízkoemisní plug-in hybridní Superb iV.

„Cílem ministerstva životního prostředí jako ministerstva budoucnosti je minimalizovat emise z automobilů resortu. Chci, abychom se s nastaveným antifosilním trendem pro obnovu vozového parku stali absolutním lídrem státní správy. Dneska máme celkový podíl vozidel na alternativní pohon zhruba 25 %. Zadal jsem proto podmínku, že do budoucna ministerstvo ani jeho podřízené organizace nebudou nakupovat vozy čistě na fosilní paliva, ale zvolí vozy na alternativní pohon. Využívat chceme plug-in hybridy a auta na elektrický pohon. Ode dneška přidáváme také jedno auto na vodík, ve kterém vidíme do budoucna velký potenciál,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Kromě toho, že je vodíkové auto ekologické, měl by být podstatně levnější také jeho provoz. Běžný konvenční pohon znamená náklad zhruba 4 Kč na kilometr. V případě nízkoemisního vozidla je tato částka asi 2,90 Kč a elektromobilu 1,50 Kč. Vodíkový pohon vyjde podle aktuálních cen zhruba na 2,50 Kč na kilometr. Na rozdíl od elektromobilu je ale vodíkový vůz plně „natankovaný“ za srovnatelný čas, jako spalovací auto.

Zápůjční smlouva na oba vozy byla uzavřena na jeden rok. Za každý vůz ministerstva zaplatí formou nájmu 20 tisíc měsíčně včetně DPH, za rok tedy celkem 240 tisíc korun.
Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist