https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mzp-iniciovalo-schuzku-k-urychlenemu-reseni-zprujezdneni-silnice-dolni-vestonice-pavlov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: MŽP iniciovalo schůzku k urychlenému řešení zprůjezdnění silnice Dolní Věstonice - Pavlov

13. ledna 2017 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382
Prioritou ministra Brabce je napomoci ke zprůjezdnění uzavřené komunikace ve Věstonicích. Včera se na podnět MŽP sešli zástupci obce Dolní Věstonice, České geologické služby (ČGS), Krajského úřadu Jihomoravského kraje a ministerstva, aby pokračovali v řešení vzniklé situace a navázali na schůzku z loňského října.

Z iniciativy MŽP proběhlo pracovní jednání, které se zabývalo zejména žádostí o dotaci obce Dolní Věstonice. Ta v listopadu podala v pořadí již čtvrtou žádost o dotaci na sanaci svahu v rámci dotačního programu "Likvidace škod po živelních pohromách roku 2014". Vzhledem k tomu, že žádost opětovně nesplňovala podmínky dotačního titulu, sešly se všechny strany, aby společně a velmi detailně řešily připomínky odborného hodnocení, na jejichž základě MŽP obci žádost vrátila.

"Obec Dolní Věstonice slovy paní starostky Rajchlové dnes přislíbila, že svou žádost dopracuje v co možná nejkratším termínu. Ministerstvo životního prostředí obci znovu přislíbilo konzultační pomoc a ujistilo ji, že stále má připraveny prostředky na účinnou sanaci území," zdůraznil ředitel odboru ochrany vod Josef Nistler.

Zástupci MŽP dále apelovali na to, aby se při realizaci nápravných opatření v dané lokalitě upřednostnily zásahy vedoucí k odvádění vody z území a jejich trvalou udržitelnost. Obec Dolní Věstonice paradoxně tuto prioritní otázku, jakou je právě zabezpečení lokality proti přívalovým srážkám, po dvouapůlletém trvání problému řešila minimálně. V této chvíli je vinou rozestavěné stavby, která byla zahájena zcela bez souhlasu MŽP, území ještě více zranitelné zvláště v době dešťů nebo tajícího sněhu. Po jednání dospěly všechny strany k jednotnému stanovisku.

"Jsem potěšena vývojem v této záležitosti. Dnes jsme si mnohé vyjasnili, vysvětlili si každé slovo. Nyní je zřejmé, že jsme udělali velký krok dopředu k prospěchu celé věci i získání dotace," uvedla starostka Jaroslava Rajchlová.

Jednání se věnovalo i problematice pozemní komunikace č. III/42117, která je uzavřená z rozhodnutí Městského úřadu v Mikulově. MŽP si uvědomuje, jaké nesnáze toto uzavření může způsobit místním obyvatelům i turistům. MŽP však nemůže zasahovat do kompetencí místně příslušných úřadů. Přesto v této věci MŽP několikrát nabídlo pomoc prostřednictvím expertů z ČGS a odbornými konzultacemi, a to včetně včerejšího jednání.

Obec Dolní Věstonice i Krajský úřad Jihomoravského kraje potvrdily snahu o urychlené řešení tohoto problému. MŽP otevřelo diskuzi k možnému znovuotevření silnice i za cenu např. zprovoznění komunikace kyvadlovým provozem. Tuto možnost kraj i obec vyloučily. V této chvíli, kdy je ke stavebním pracem zrušené stavební povolení, se obec snaží získat toto povolení co nejrychleji zpět a ve stavbě dál pokračovat tak, aby po jejím ukončení bylo možno komunikaci v plném rozsahu znovu otevřít.

Více na:
http://www.mzp.cz/cz/news_zari%202016_vestonice_postup
http://www.mzp.cz/cz/news_161004_DV
Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist