https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mzp-na-vedeckem-veletrhu-v-brne-zahajilo-informacni-kampan-k-programu-life
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: MŽP na vědeckém veletrhu v Brně zahájilo informační kampaň k programu LIFE

10. března 2016 | MŽP ČR
Autor: Jana Taušová, tel: 267 122 944, 739 242 379
Ministerstvo životního prostředí zahájilo informační kampaň k programu LIFE [1] svojí účastí na veletrhu Věda, Výzkum, Inovace na Výstavišti v Brně. Na veletrhu se prezentují především vědecké týmy, inovační firmy, samostatní výzkumníci, vysoké školy, vědecké parky, průmyslové asociace a další instituce. Veletrh bude pokračovat až do pátku 11. března.

"Vystavovatelům i návštěvníkům veletrhu představujeme nové možnosti financování výsledků vědy a výzkumu či inovativních řešení s významným dopadem na životní prostředí. Právě program LIFE je jednou z mála příležitostí, díky níž mohou univerzity, podnikatelské subjekty či další inovátoři pilotně vyzkoušet své technologie či přístupy, například v oblasti účinného využívaní zdrojů, vody, odpadů, třeba v oblasti zdraví, ovzduší či zmírňování dopadů na změny klimatu," prozrazuje Tomáš Kažmierski, ředitel odboru finančních a dobrovolných nástrojů MŽP.

Ministerstvo má na veletrhu samostatný informační stánek, kde poskytuje odborné poradenství potenciálním žadatelům o financování z programu LIFE. Zároveň připravilo pro odbornou i laickou veřejnost prezentaci konkrétních projektů, které byly v minulosti díky programu LIFE úspěšně realizovány, například projekt MEDETOX.

"Program LIFE nám pomohl při měření toxicity emisí z naftových motorů v reálném městském prostoru a s praktickým uplatněním na dopravní situaci v Praze. Výsledky ukazují, že je to přeci jen něco jiného než testování v laboratorních podmínkách. Některé technologie se osvědčily, například filtry částic pro autobusy, které mohou i "čistit vzduch", zatímco automobilové motory na tom mohou být hůře, jak ukázala i kauza DieselGate, mimochodem zčásti odhalená již před několika lety za přispění i našeho projektu," říká Michal Vojtíšek z ČVUT a z Technické univerzity v Liberci a zástupce týmu projektu MEDETOX, který na veletrhu ukázal přiklad dobré praxe při využití zdrojů LIFE.

Informační kampaň MŽP k LIFE bude pokračovat do poloviny května 2016, kdy bude Evropskou komisí vyhlášena výzva pro předkládání projektových záměrů. Ministerstvo připravuje samostatné webové stránky, informační materiály čisérii seminářů pro přímou komunikaci s možnými žadateli tak, aby je motivovalo k předkládání projektů a Česká republika byla tak ještě více iniciativní a efektivní při využívání zdrojů, které Evropská komise vyhrazuje pro projekty v oblasti životního prostředí.

Poznámky:
[1] Program LIFE je nástroj pro financování aktivit souvisejících s životním prostředím a klimatem, pro jejichž realizaci je vyhrazeno celkem 3,46 miliardy eur v období 2014 až 2020. Více informací je k dispozici na stránkách MŽP: www.mzp.cz/cz/komunitarni_program_life .
Jana Taušová, tel: 267 122 944, 739 242 379 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist