https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mzp-podporuje-rozvojove-aktivity-ceskych-firem-v-oblasti-ochrany-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: MŽP podporuje rozvojové aktivity českých firem v oblasti ochrany klimatu

14. února 2019 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
Ministerstvo životního prostředí uspořádalo setkání zástupců Evropské banky pro obnovu a rozvoj (European Bank for Reconstruction and Development, EBRD) a českých firem. Na setkání 12. února se čeští podnikatelé dozvěděli, jak se mohou uplatnit v projektech podpořených Zeleným klimatickým fondem (GCF), konkrétně v rámci projektu „Zelených měst - Green Cities Facility ".

Projekt Zelených měst je zaměřen na zmírnění, ale také přizpůsobování se negativním dopadům změny klimatu a jeho primárním cílem je umožnit přechod deseti měst zemí východní Evropy, Asie a Afriky (Albánie, Arménie, Gruzie, Jordánsko, Severní Makedonie, Mongolsko, Moldávie, Srbsko a Tunisku) k nízkoemisnímu rozvoji a zlepšení života jejich obyvatel.

Toho se Zelená města snaží mimo jiné docílit prostřednictvím investic do městské infrastruktury odolné vůči změně klimatu, nízkoenergetických budov, šetrného a inteligentního osvětlení a do lepšího nakládání s odpady. Celkové náklady jsou vyčísleny na 609,6 milionů amerických dolarů a jeho realizací by mělo dojít ke snížení emisí o 11,9 milionů tun CO2eq a zlepšení života více než 23 milionů lidí.

Ministerstvo životního prostředí na setkání představilo i Zelený klimatický fond, jeho fungování a aktivity ČR v rámci klimatického financování. V posledních letech se díky české pomoci podařilo realizovat řadu projektových aktivit, mimo jiné ve Vietnamu, Gruzii a Tádžikistánu, s tím, že nyní se rozbíhá spolupráce se Srbskem, Albánií a Makedonií, do níž jsou zapojeni i čeští experti. Klimatické finance by v těchto zemích měly směřovat především do přizpůsobení se negativním dopadům změny klimatu, ochrany před povodněmi a rovněž do udržitelného lesního hospodářství.

Zástupci firem se seznámili s pravidly financování EBRD a možnostmi, jak se české firmy mohou přihlásit přímo do jednotlivých projektových tendrů. V rámci diskuse vystoupily také firmy, které již mají se spoluprací s EBRD zkušenost, aby se podělily o příklady z praxe. EBRD na závěr velmi ocenila fundovanost českých expertů a jejich zkušenosti s projekty ve východní Evropě, střední Asii a na Balkáně, kde dokáží uspět v tvrdé konkurenci zahraničních společností díky bohatým zkušenostem a dobrému jménu českých technologií a know-how.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534 tisknout poslat  twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist