Tomáš Salov "> Na cestě k Pravčické bráně hořelo od zábavní pyrotechniky, požár uhašen - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-ceste-k-pravcicke-brane-horelo-od-zabavni-pyrotechniky-pozar-uhasen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP České Švýcarsko: Na cestě k Pravčické bráně hořelo od zábavní pyrotechniky, požár uhašen

18. května 2023 | Správa NP České Švýcarsko
Autor: Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
V těsné blízkosti cesty od Tří Pramenů k Pravčické bráně propukl ve čtvrtek, 18. 5. 2023, požár, který zasáhl v době ohlášení plochu zhruba 20 x 100 metrů. Na tísňovou linku jej zhruba ve dvě hodiny odpoledne oznámil německý návštěvník. Ve velmi krátkém čase na místo dorazili jak hasiči, tak také Policie ČR, strážci přírody a další pracovníci správy národního parku. Povolán byl i vrtulník, vzhledem k možnostem hašení ze země však nakonec hašení s využitím hasebního vaku nebylo nutné. Požár byl uhašen zhruba v 17.30 hod. Na místě byly přes noc jako dohled ponechány dvě jednotky hasičů pro případ, že by se oheň opět rozhořel, například ze skrytého ohniska.

Příčinou požáru bylo podle svědků zapalování zábavní pyrotechniky a její odhazování do okolí turistické cesty, a to navzdory zákonnému zákazu jejího odpalování v národních parcích. Policie ČR měla v této souvislosti zadržet konkrétní osobu. Rychlý zásah umožnily mimo jiné společné terénní pochůzky příslušníků Policie ČR a stráže přírody národního parku, naplánované na tento den. Na letošní osmnáctý květen v sousedním Sasku připadá státní svátek, tzv. Den otců. Tento svátek je v chráněných územích na české i saské straně regionu obvykle doprovázen častějšími přestupky ze strany některých výletníků, proto správy národních parků na obou stranách hranice strážní služby posilují.

Hasební zásah si vyžádal uzavření přístupové cesty k Pravčické bráně, aby nedocházelo ke kolizím návštěvníků s hasičskou technikou a pohybem hasičů. O opětovném otevření bude rozhodnuto v pátek, 19. května v ranních hodinách. Pokud se plameny již neobjeví, bude cestu možné otevřít bez dalších omezení.

Na hašení požáru se podílelo devět hasičských jednotek. Správa Národního parku děkuje hasičům, Policii České republiky i vlastním pracovníkům zapojeným do hašení a řešení vzniklé situace.
Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist