Lucie Ješátková "> Na cestě k udržitelnější dopravě. MŽP pokračuje v podpoře čistých vozidel - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-ceste-k-udrzitelnejsi-doprave.mzp-pokracuje-v-podpore-cistych-vozidel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Na cestě k udržitelnější dopravě. MŽP pokračuje v podpoře čistých vozidel

19. června 2023 | MŽP ČR
Autor: Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Obce, kraje, úřady, školy a další veřejnoprávní instituce mohou od června 2022 žádat o 600 milionů korun z Národního plánu obnovy na podporu nákupu elektromobilů, vozidel na vodík a neveřejných dobíjecích stanic. Rok od vyhlášení eviduje Státní fond životního prostředí žádosti v celkové hodnotě přes 454 milionů korun. O dotaci je možné stále žádat, a to až do 15. prosince 2023, nebo do vyčerpání alokace. MŽP dále podpoří rozvoj čisté mobility ve výzvách z Modernizačního fondu.

Dotace z Národního plánu obnovy s celkovou alokací 600 milionů korun by měla na české silnice dostat nejméně 1485 vozidel a také vybudovat 200 dobíjecích stanic. Díky výzvě dojde k navýšení počtu elektromobilů v českém vozovém parku o více než 5 % v porovnání se stavem ke konci prvního čtvrtletí 2023, kdy bylo v České republice evidováno necelých 26 tisíc elektrických vozidel ve všech kategoriích.

Podpora vodíkového pohonu se zatím týká pouze osobních aut, na které mohou žadatelé získat až 500 tisíc korun. Co se týká elektrického pohonu, na jeden osobní elektromobil je možné získat až 300 tisíc korun. Vyčleněná alokace na nákladní auta, minibusy a pracovní stroje již byla vyčerpána, na zbývající typy vozidel je možné podporu nadále získat. Společně s elektromobilem může žadatel využít dotaci i na pořízení tzv. chytrých dobíjecích stanic – až 30 tisíc korun na jednu stanici.

Ministerstvo životního prostředí zatím obdrželo žádosti za více než 454 milionů korun, což znamená 1223 vozidel (z toho 4 vodíková vozidla) a 306 dobíjecích stanic. Vyčerpány tak byly dvě třetiny dostupných financí. U dobíjecích stanic se již podařilo splnit stanovený milník, u vozidel se předpokládá překročení cíle o desítky kusů.

Po vyčerpání aktuální výzvy bude pokračovat podpora čisté mobility z Modernizačního fondu. Vedle podpory čistých vozidel pro veřejný sektor a pro veřejnou dopravu podpoří MŽP z Modernizačního fondu například rozvoj carsharingu a alternativní pohony v těžké nákladní dopravě v podnikatelském sektoru. Počítá se také s podporou vlaků s alternativním pohonem včetně infrastruktury.

Ministerstvo životního prostředí je v podpoře čisté mobility dlouhodobě aktivní. V návaznosti na Národní akční plán čisté mobility vyhlásilo už v letech 2016-2019 čtyři úspěšné výzvy z Národního programu Životní prostředí. Z něj podpořilo nákup více než 600 elektrických vozidel pro veřejnou správu.

Na podporu výstavby neveřejných dobíjecích stanic pro rodinné a bytové domy dosáhnout zájemci v programu Nová zelená úsporám, o kterou bude možné znovu žádat po prázdninové přestávce. Dosud bylo zaevidováno 30 tisíc žádosti o domácí dobíječky.

Výzva č. 3/2022: Ekomobilita - https://www.mzp.cz/cz/V%C3%BDzva%20%C4%8D.%203/2022:%20Ekomobilita
Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist